Menopauza jest stanem, któremu czoła stawić musi każda z pań. Skutki menopauzy – szereg zmian i nieprzyjemnych dolegliwości sprawiają, że jest to czas niezwykle trudny. Często zapomina się, że niedogodności te wpływają nie tylko na kobietę, ale również pośrednio na jej partnera. W jaki sposób pomóc kobiecie i jak z nią wytrzymać, kiedy nadchodzi klimakterium?
W dzisiejszym świecie kultywowane jest piękno i młodość. Kobieta, która wchodzi w okres menopauzy może czuć się przytłoczona i sfrustrowana następującymi w jej ciele i samopoczuciu zmianami. Kiedy miesiączka przestaje pojawiać się regularnie, żeby w końcu zupełnie zniknąć, pojawia się nostalgia i tęsknota za tym symbolem płodności, młodości i witalności. Ciało kobiety daje znak, że nadszedł czas odpoczynku.
Za okres przekwitania i wygaszenie czynności żeńskiego układu rozrodczego odpowiedzialne są hormony. Obniża się poziom estradiolu, zaczynają pojawiać się problemy z prolaktyną, tarczyca szwankuje. Wszystkie te zmiany powodują popularne objawy menopauzy takie jak uderzenia gorąca czy przybieranie na wadze. Ale skutki menopauzy to również możliwość pojawiania się obrzęków, wypadanie włosów, pogorszenie stanu skóry. Dolegliwości te znacznie pogarszają samopoczucie i często przyczyniają się do utraty pewności siebie. Tym bardziej, że zmiany zachodzą również w psychice kobiety. Doskwierać zaczynają wahania nastrojów, przygnębienie czy nawet stany depresyjne. Łatwiej jest o złość i łzy.
Okres klimakterium jest trudny nie tylko dla kobiety, która się z nią zmaga. Partner odczuwa skutki menopauzy niemal równie dotkliwie. Pierwszym dostrzeganym przez panów problemem są zwykle zmiany nastrojów, częstsze docinki ze strony kobiety i kłótnie. Nagle codzienne drobnostki urastają do rangi katastrof i prowadzą do sprzeczek.
Partner kobiety, która weszła w wiek menopauzalny powinien wykazać się cierpliwością i zrozumieniem. Z biegiem czasu, kiedy poziom hormonów ponownie się ustabilizuje, wszystko wróci do normy.
Ważnym problemem i skutkiem menopauzy, na który często skarżą się panowie, jest znaczny spadek libido partnerki. Odpowiedzialne są za to zmiany poziomu hormonów. Kobieta nie ma ochoty na zbliżenia i pieszczoty, może nawet całkowicie przestać interesować się seksem! Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być zarówno natury psychicznej, jak i fizycznej. W menopauzie, oprócz spadku libido, często występuje suchość pochwy, która czyni zbliżenie bolesnym i nieprzynoszącym pożądanej satysfakcji.
Delikatność i wyrozumiałość partnera są kluczowe dla rozwiązania łóżkowych problemów. Na rynku dostępnych jest szereg żeli intymnych, które mogą poprawiać stopień nawilżenia i ułatwić zbliżenie. Najważniejsza jest jednak otwartość na rozmowę i brak nacisku ze strony najbliższej osoby. W okresie menopauzy kobieta musi nauczyć się swego ciała niemal od nowa. Warto dać jej czas i wspierać w odkrywaniu nieznanych dotąd aspektów kobiecej fizyczności, seksualności.
Przekwitanie to dla kobiety nieuchronny znak zbliżającej się starości. Warto jest okazać jej wsparcie i zapewniać o atrakcyjności. Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli zapomnieć o codziennych obowiązkach i nieprzyjemnych skutkach menopauzy, jest poświęcenie partnerce większej niż dotychczas uwagi. Zwykła randka, spacer czy weekendowy wyjazd we dwoje pozwolą się zrelaksować i poprawić relacje, które mogą ulegać pogorszeniu podczas klimakterium. Drugiej połówce można również zafundować wyjazd dla kobiet po 50rż, podczas którego pozna kobiety na podobnym etapie życia, zyska wsparcie i nowe znajomości.
Skutki menopauzy odczuwają nie tylko kobiety, ale też całe ich otoczenie. Zmienność nastrojów i drażliwość mogą utrudniać relacje z partnerem i rodziną. Warto jest wykazać się zrozumieniem dla zmian zachodzących w ciele kobiety i pomóc jej na tym nowym, równie ekscytującym etapie życia.
Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra