Na choroby nowotworowe gruczołu piersiowego zapadają głównie kobiety. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że mężczyźni również posiadają taki gruczoł. Jest on jednak dużo mniej rozwinięty niż u kobiet. Rak piersi u mężczyzn diagnozowany jest niezwykle rzadko – dotyka ok. 1% wszystkich nowotworów piersi, jednak nie oznacza to, że ryzyko nie występuje.
Chłopcy i dziewczynki, przed okresem dojrzewania, nie różnią się między sobą znacząco w zakresie ilości posiadanej tkanki gruczołu piersiowego. Ale w momencie rozpoczęcia tego okresu, organizm dziewczynki wytwarza duże ilości żeńskich hormonów płciowych. W wyniku tych zmian gruczoł powiększa się i przystosowuje do funkcji wytwarzania mleka. U chłopców poziom estrogenów pozostaje niski, dlatego nie następuje wzrost piersi, jednak struktury takie jak przewody i gruczoły mleczne pozostają zachowane. To właśnie w tych pozostałościach rozwinąć może się rak sutka u mężczyzn.
Czynniki ryzyka rozwoju raka sutka u mężczyzn
Przyczyny pojawienia się nowotworu gruczołu piersiowego są podobne u obu płci. Ryzyko wystąpienia choroby zwiększają czynniki takie jak wiek czy historia nowotworów piersi w rodzinie. Istotnym czynnikiem rozwoju raka piersi u mężczyzn jest obecność mutacji w obrębie genów BRCA 1 i 2. Jeżeli zatem pośród bliskich krewnych mężczyzny często występował nowotwór piersi czy jajników, warto jest poddać się badaniom genetycznym w celu wykrycia ewentualnych zmian.
Do rozwoju raka piersi u mężczyzny przyczyniać może się też alkohol lub stosowane leczenie. Często w przebiegu nowotworów prostaty wykorzystywana jest terapia hormonalna. Ma ona na celu ograniczenie działania androgenów, w wyniku czego nasilają się efekty estrogenowe. Tym samym zwiększa się ryzyko rozwoju raka piersi.
Rak piersi u mężczyzn jest chorobą rzadką, co znacznie pogarsza rokowania pacjentów. Panowie są przekonani, że na nowotwory gruczołu sutkowego zapadają wyłącznie kobiety, dlatego ignorują pierwsze objawy. Zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy guz osiąga duże rozmiary lub pojawiają się dolegliwości bólowe. Zwykle oznacza to wysoki stopień zaawansowania choroby.
Objawy raka sutka u mężczyzn są takie same jak u kobiet. Zaniepokoić powinny zmiany w obrębie piersi takie jak wciągnięcie brodawki, krwawienie czy wydzielina z sutka. Na uwagę zasługują też zmiany w rozmiarze gruczołu, pojawiające się obrzęki i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Oprócz tego, w badaniu palpacyjnym może być wyczuwalny guzek.
Rak piersi często oznacza dla kobiety okaleczającą amputację piersi. Oprócz metod chirurgicznych, w terapii wykorzystuje się też leki hormonalne, chemioterapię i radioterapię. Te same metody świetnie sprawdzają się również u mężczyzn. Z powodzeniem wykonuje się również mastektomię, która dla panów jest mniej traumatycznym doświadczeniem.
Nowotwory piersi u mężczyzn często diagnozowane są zbyt późno. Panowie nie przywiązują większej wagi do zdrowia swoich sutków, dlatego też rokowania przy tego typu nowotworach zwykle są złe. Jeżeli występują czynniki ryzyka, a w rodzinie obserwowane były przypadki nowotworów piersi czy jajników, panowie powinni kontrolować się równie często jak ich partnerki. Mężczyźni nie powinni wstydzić się rozmawiać ze swoim lekarzem na temat trapiących ich dolegliwości. Wczesna diagnoza i leczenie mogą zapewnić długie i zdrowe życie.
Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra