Nowotwory piersi dotykają obecnie coraz młodsze kobiety. Wydaje ci się, że problem cię nie dotyczy, że ciebie to przecież nie spotka? Przeczytaj, jakie są czynniki ryzyka i czy rak piersi to rzeczywiście głównie choroba genetyczna.
Genetyczne podłoże nowotworów
Okazuje się, że zachorowania związane ze zmianami w genach dotyczą zaledwie kilku procent chorych. Na nowotwory piersi spowodowane tymi mutacjami zapadają nie tylko kobiety, ale też mężczyźni. Zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów “genetycznych” dotyczy zmian w obrębie genów:
Największym obciążeniem genetycznym jest występowanie mutacji w obrębie genów BRCA 1 i 2. Szczególną grupę stanowią pacjenci, u których oprócz stwierdzonych mutacji, w wywiadzie rodzinnym obecne są przypadki raka piersi lub jajnika u osób młodych (poniżej 40 roku życia).
Kto powinien wykonać badania genetyczne?
Występowanie mutacji tylko wśród kilku procent chorych wskazuje na fakt, że przyczyny genetyczne nie są najważniejsze w rozwoju nowotworów piersi. Istnieje jednak grupa pacjentów, którzy obligatoryjnie powinni poddać się testom genetycznym. Kompleksowa diagnostyka i odpowiednia profilaktyka mogą w znacznym stopniu ograniczyć rozwój nowotworu złośliwego lub pozwolić na krótką i skuteczną terapię.
Do badań genetycznych kwalifikowane są osoby, u których:
Wykonywaniem badań potwierdzających lub wykluczających genetyczne czynniki zachorowania na nowotwory piersi, zajmują się specjalistyczne poradnie genetyczne. W Polsce najczęściej wykonuje się badania potwierdzające mutację w obrębie genu BRCA1. Dla osób pochodzących z rodzin wysokiego ryzyka, przeznaczony jest Program Zwalczania Chorób Nowotworowych, który prowadzony jest przez Ministerstwo Zdrowia.
Wykonywaniem badań potwierdzających lub wykluczających genetyczne czynniki zachorowania na nowotwory piersi, zajmują się specjalistyczne poradnie genetyczne. W Polsce najczęściej wykonuje się badania potwierdzające mutację w obrębie genu BRCA1. Dla osób pochodzących z rodzin wysokiego ryzyka, przeznaczony jest Program Zwalczania Chorób Nowotworowych, który prowadzony jest przez Ministerstwo Zdrowia.
Rak piersi może dotyczyć każdego
Ponieważ, powtórzmy to, czynniki genetyczne dotyczą zaledwie kilku procent chorych, oznacza to, że większość z nas może być narażona na wystąpienie nowotworu piersi. Ryzyko wystąpienia choroby zwiększają takie okoliczności, jak wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki, długotrwałe przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej, ekspozycja na promieniowanie jonizujące, czy późna menopauza. Nałogowe palenie tytoniu i spożywanie alkoholu, a nawet bezdzietność lub późna pierwsza ciąża, również mogą przyczynić się do rozwoju raka piersi.
Niestety brak mutacji lub nowotworów w najbliższej rodzinie nie wyklucza cię z grupy zagrożenia. Każda kobieta powinna regularnie wykonywać samobadanie, a wszelkie niepokojące zmiany konsultować z lekarzem ginekologiem.
Jak o siebie zadbać i zapobiec wystąpieniu raka piersi?
Bez względu na to, czy należysz do grupy zwiększonego ryzyka czy nie, istnieje szereg działań, które możesz podjąć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Najważniejszą są konsultacje ze specjalistą, który postawi właściwą diagnozę lub zastosuje działania profilaktyczne.
Kluczową rolę ma też zmiana nawyków i stylu życia. Otyłość i niski poziom aktywności fizycznej należą do jednego z czynników sprzyjających wystąpieniu nowotworów piersi. Z tego powodu ważne jest, by wysiłek fizyczny towarzyszył ci niemal każdego dnia. Nie muszą to być wielogodzinne, forsowne treningi na siłowni. Ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne, pilates czy marszobiegi doskonale odprężają i dotleniają ciało.
Ważnym aspektem jest też dieta. Eksperci sugerują, że dieta oparta na produktach roślinnych, rybach i owocach morza (tzw. śródziemnomorska) jest najlepszym wyborem w profilaktyce chorób nowotworowych. Bogata w antyoksydanty i kwasy tłuszczowe Omega-3 jest doskonałym wsparciem dla organizmu.
Nowotwory piersi nie są wyłącznie problemem osób dotkniętych mutacjami genetycznymi, czyli nie jest to tylko choroba genetyczna. Nie dotyczą też wyłącznie kobiet. Świadoma profilaktyka, regularne samobadanie piersi i wczesna diagnoza to kwestie kluczowe dla skutecznej terapii raka piersi.
Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra