Przewlekłe limfocytarne zapalenie gruczołu tarczowego dotyczy coraz większej liczby osób. Na chorobę Hashimoto cierpią głównie kobiety. Może się ona rozwinąć w każdym wieku i pozostaje z pacjentem do końca życia. Czy trzeba ją leczyć? Jakie mogą być powikłania Hashimoto, czyli skutki nieleczonej choroby?
Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną. Układ odpornościowy osoby chorej zaczyna niszczyć własne tkanki, w tym przypadku tarczycę. Prowadzi to do pogłębiającej się niedoczynności tarczycy i coraz większych problemów zdrowotnych. Prawidłowe funkcjonowanie gruczołu tarczowego wpływa na metabolizm, zachowanie sprawności układu rozrodczego i zdrowia psychicznego. Nieleczona choroba Hashimoto może doprowadzić nawet do nieodwracalnego zaniku tarczycy!
Rozdrażnienie, wahania nastrojów i stany depresyjne nierozerwalnie związane są z chorobą Hashimoto. Wyniki wielu badań wykazują znaczący wpływ hormonów tarczycy na zachowanie sprawności umysłowej i zdrowia psychicznego. Pacjenci dotknięci przewlekłym limfocytarnym zapaleniem tarczycy bardzo często cierpią na depresję. Leczenie stanów depresyjnych może być nieskuteczne, jeżeli choroba Hashimoto pozostaje niezdiagnozowana lub pacjent nie przyjmuje leków hormonalnych. Pogłębiająca się niedoczynność tarczycy nasila objawy, a stan pacjenta się pogarsza – powikłania Hashimoto są coraz bardziej odczuwalne.
W publikacjach naukowych często stawia się nacisk na fakt, iż prawidłowa, skuteczna terapia choroby Hashimoto prowadzi do całkowitego ustąpienia dolegliwości psychicznych. Wykonanie pełnej diagnostyki i określenie pochodzenia problemów powinno być pierwszym krokiem w terapii stanów depresyjnych i zapobieganiu powikłań Hashimoto.
W niedoczynności tarczycy i Hashimoto obserwuje się wyraźny spadek tempa metabolizmu. Zapotrzebowanie kaloryczne organizmu może być niższe nawet o 30 – 40%. Z tego powodu pierwszym objawem, na który pacjenci zwracają uwagę jest często wzrost masy ciała. Radykalne diety i głodówki wyłącznie pogarszają sytuację. Takie odchudzanie jest ogromnym stresem dla organizmu. Duże napięcia emocjonalne są jednym z czynników nasilających przebieg choroby Hashimoto.
Ważnym jest, aby ustaleniem sposobu odżywiania zajął się profesjonalista. Pacjenci z Hashimoto mają określone, specyficzne wymagania co do diety i suplementacji, dlatego też konsultacja z dietetykiem jest kluczowa. Nie można na pewno zwieźć się wspomnianym głodówkom, które jeszcze bardziej rozregulowują gospodarkę hormonalną i spowalniają metabolizm. Dodatkowo, odpowiednio dobrana dawka leków wpływa na poprawę i przywrócenie fizjologicznego tempa metabolizmu.
Kobiety w wieku rozrodczym również narażone są na chorobę Hashimoto. Wyniki analiz naukowych jednoznacznie wskazują, że ciężarne dotknięte tą chorobą mają większe ryzyko poronienia lub wystąpienia wad rozwojowych u dziecka. Oprócz tego, do powikłań Hashimoto należy to, że trudniej jest zajść w ciążę, co może budzić frustrację nie tylko pacjentki, ale i jej partnera.
Niedoczynność tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto wywiera wpływ nie tylko na matkę, ale i na płód. Dzieci kobiet niepoddających się leczeniu często mają mniejszą masę urodzeniową, wady układu nerwowego czy rozrodczego. Aby zapewnić maluchowi prawidłowy rozwój, kobieta powinna być pod stałą opieką lekarza endokrynologa, który poprowadzi terapię hormonalną w sposób profesjonalny. Kobiety Hashimoto mają szansę na zdrową ciążę, jednak wymaga ona większego poświęcenia ze strony lekarza prowadzącego i pacjentki. Wyrównany poziom hormonów tarczycy ma kluczowe znaczenie dla jej przebiegu.
Encefalopatia, czyli uszkodzenie mózgu pojawiające się w przebiegu choroby Hashimoto jest rzadkim, ale niezwykle niebezpiecznym zjawiskiem. Jej objawy są niespecyficzne i obejmują takie dolegliwości jak zaburzenia koncentracji, obniżenia nastroju czy stany depresyjne. W późniejszym etapie choroby mogą pojawiać się zaburzenia psychotyczne i napady padaczkowe.
Nieleczona choroba może spowodować powikłania Hashimoto – nieodwracalne uszkodzenia mózgu. Warto jednak wiedzieć, że podawanie lewotyroksyny, czyli podstawowego narzędzia w walce z chorobą, znacznie poprawia stan pacjentów i umożliwia niemal całkowitą remisję encefalopatii.
Hashimoto jest nieuleczalną chorobą, ale to nie oznacza, że nie powinno się jej leczyć. Wręcz przeciwnie. Terapia substytucyjna lewotyroksyną i współpraca ze specjalistami pozwala na zachowanie dobrego samopoczucia, uniknięcie powikłań Hashimoto i znaczną poprawę jakości życia. Nie lekceważ swojej choroby!
Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra