12 listopada 2023

Jak radzić sobie z uciążliwym bólem brzucha - najlepsze praktyki

 

Ból brzucha to częsta przypadłość, która bywa objawem chorób narządów jamy brzusznej, zwykłej niestrawności lub stresu. Umiejscawia się w różnych miejscach: w podbrzuszu, w okolicy pępka, po prawej lub lewej stronie. Każdy przewlekły i ostry ból brzucha należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Jednak w wielu łagodniejszych przypadkach można użyć doraźnych, domowych sposobów na ból brzucha.

 

Domowe sposoby na ból brzucha

Co zrobić, gdy boli brzuch? Jeśli przyczyną bólu brzucha jest niestrawność, pomoże nam herbatka miętowa lub napar z rumianku. Gdy ból jest spowodowany menstruacją, dobrym sposobem będzie przykładany miejscowo termofor. Często spotykaną przypadłością, obserwowaną szczególnie wśród młodych osób, są nerwobóle brzucha. Styl i tempo życia nie pozostają bez wpływu na układ pokarmowy, szczególnie gdy jemy w pośpiechu lub ciężkostrawnie. Nerwobóle brzucha pojawiają się także w sytuacjach stresowych, na przykład: przed ważną rozmową w pracy, po kłótni z partnerem, przed egzaminem. Co zrobić, gdy boli brzuch ze stresu? Najlepiej skorzystać z prostych technik relaksacyjnych (medytacja, praca z oddechem), albo nadmiar bodźców odreagować za pomocą aktywności fizycznej. Ruch oraz praktyki uspokajające myśli to najlepsze naturalne lekarstwa. Dla osób zestresowanych najbardziej polecane są ćwiczenia, które nie powodują wzrostu adrenaliny i kortyzolu: długie spacery, Nordic Walking, taniec, joga.

 

Ból żołądka - sygnał do zmiany diety?

Ból żołądka może występować z różnych przyczyn. Najczęściej pojawia się w przypadku niestrawności lub nieodpowiedniej diety. Czasem jest to ból brzucha na tle nerwowym – wtedy odczuwamy jego ściśnięcie. Można spróbować pomoc sobie doraźnie domowymi sposobami na ból brzucha, takimi, jak: herbatki ziołowe (np. melisa), delikatne masaże brzucha oraz leki (tabletki, syropy) dostępne w aptece bez recepty. Jeśli powodem jest niewłaściwe odżywianie (duża ilość tłuszczy, fast-foodów, węglowodanów) należy spożywać większą ilość niegazowanej wody, warzyw i błonnika. Błonnik reguluje pracę jelit, wpływa na prawidłowe wydzielanie soków trawiennych, a dodatkowo zapewnia uczucie sytości. Zmiana trybu życia na bardziej aktywny również poprawi kondycje naszego układu pokarmowego.


Wizyta u lekarza

Co zrobić, gdy boli brzuch codziennie i mamy podejrzenia, że nie jest to spowodowane dużym stresem, czy niestrawnością? Każdy ból brzucha najlepiej skonsultować w pierwszym etapie z lekarzem internistą. Zleci on wykonanie potrzebnych badań (na przykład morfologię krwi, badanie moczu, USG jamy brzusznej), co pomoże ustalić przyczynę dyskomfortu. Na podstawie analizy wyników i diagnozy medycznej, będziemy mogli podjąć dalsze kroki. Najczęściej diagnozowane przyczyny bólu brzucha to: wrzody żołądka i dwunastnicy, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego lub wyrostka robaczkowego, refluks żołądkowo-przełykowy. O ile ból brzucha na tle nerwowym można próbować załagodzić samodzielnie, tak choroby narządów wewnętrznych i jamy brzucha wymagają profesjonalnej opieki medycznej. Nieleczone mogą zagrażać naszemu życiu, dlatego nie wolno ich ignorować.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas