Cukier obecny jest niemal we wszystkich produktach spożywczych. Smak słodki kojarzy się z przyjemnością i bezpieczeństwem. Co zrobić, kiedy ochota na słodycze zaczyna przejmować kontrolę nad twoimi nawykami żywieniowymi? Jak przeprowadzić detoks cukrowy?
Węglowodany odgrywają kluczową rolę we wszystkich przemianach metabolicznych i procesach biochemicznych zachodzących w organizmie. Są podstawowym paliwem dla mózgu i mięśni, dlatego powinny stanowić podstawę diety. Nie tak ważne zatem jest samo ograniczenie ich ilości, ale zadbanie o ich jakość.
Węglowodany proste i złożone
Węglowodany dzieli się na węglowodany proste i złożone. To zwiększone spożycie tych pierwszych może wpływać negatywnie na zdrowie i prowadzić do otyłości, cukrzycy czy nadciśnienia. Cukry proste (inna nazwa węglowodanów prostych) znajdują się głównie w żywności wysoko przetworzonej, czyli m.in. słodyczach, wyrobach cukierniczych z pszennej mąki i białego cukru (np. pszenne pieczywo, drożdżówki), gotowych płatkach musli.
Węglowodany proste są szybko trawione przez organizm. Szybko podnoszą poziom cukru we krwi, który jednak równie szybko opada. Takie wahania poziomu glukozy w organizmie sprawiają, że jeszcze częściej sięga się po słodkie przekąski, ponieważ odczuwa się głód. Doskonałym rozwiązaniem, żeby tego uniknąć, jest zamiana cukrów prostych na złożone. Ich źródłem są głównie produkty zbożowe z pełnego przemiału (np. grube kasze, pełnoziarniste pieczywo, mąka typ 1850-2000, makarony pełnoziarniste i płatki owsiane). Ulegają one wolniejszemu trawieniu, dzięki czemu pozostaje się dłużej nasyconym posiłkiem i nie odczuwa się gwałtownych spadków poziomu energii.
Owoce oczywiście są słodkie, ale nie wszystkie zawierają duże ilości cukrów prostych. Grejpfrut czy arbuz, dla przykładu, są nie tylko źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów, ale też doskonale nawadniają organizm. Warto również pamiętać, że oprócz cukrów, owoce zawierają też szereg witamin i minerałów, które służą organizmowi. Dodatkową ich zaletą jest duża zawartość błonnika, który usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, ułatwia wypróżnianie i wydalanie toksyn z organizmu. Owoce powinny na stałe gościć w jadłospisie. Należy tylko zachować umiar i zjadać np. dwie porcje dziennie. Dobrym wyborem będzie dołączenie do pierwszego i drugiego śniadania banana, jabłka itp.
W wielu produktach spożywczych, oprócz naturalnie występujących cukrów, znaleźć można cukier dodany. Ukrywa się on pod wieloma różnymi nazwami – syrop glukozowy, maltodekstryna, koncentraty soków owocowych czy syrop kukurydziany. Wykorzystywany jest przez producentów w celu poprawienia walorów smakowych. Cukier ten nie niesie ze sobą żadnych wartości odżywczych, a jedynie zbędne kalorie, które odkładają się w postaci tłuszczu. Dodatkowo powoduje uzależnienie od słodkiego smaku, przez co trudniej jest zrezygnować z łakoci.
Wielokrotnie słyszy się, że aby schudnąć trzeba odstawić cukier i zastosować detoks cukrowy. Przestaje się jeść słodycze, sięga po “fit” produkty, takie jak musli czy dedykowane odchudzającym się jogurty. Ale ochota na słodycze nie przemija. Problemem jest właśnie dodawany przez producentów żywności cukier. Znaleźć można go w płatkach śniadaniowych, granolach, a nawet w jogurtach naturalnych czy mleku! W ten sposób ciągle dostarcza się organizmowi słodyczy, której tak usilnie próbuje się pozbyć. Dlatego też dieta oczyszczająca z cukru (detoks cukrowy) powinna rozpocząć się od nauki dokładnego czytania etykiet oraz przyjrzenia się swoim nawykom żywieniowym. Przetworzone produkty, takie jak kolorowe napoje, parówki czy gotowe dania mrożone, również mogą zawierać ogromne ilości cukru lub jego zamienników.
Dieta oczyszczająca z cukru powinna opierać się na świeżych, jak najmniej przetworzonych produktach. Duża ilość warzyw i optymalna owoców, dobrej jakości nabiał, jaja i chude mięso stanowią podstawę zdrowej, bezcukrowej diety. Aby zapewnić sobie odpowiednią ilość węglowodanów, na talerzu codziennie powinny znaleźć się produkty z pełnego przemiały, płatki zbożowe, grube kasze czy makarony z mąk pełnoziarnistych.
Detoks cukrowy może być też dobrym powodem dla włączenia do swojej diety nasion roślin strączkowych. Z fasoli czy ciecierzycy można przyrządzić nie tylko sycącą zupę czy gulasz, ale też słodkie przekąski, takie jak brownie czy zdrowy krem czekoladowy.
Nagła zmiana nawyków i dieta oczyszczającą z cukru nie jest łatwa. Organizm domaga się znanej sobie przyjemności i ochota na słodycze jest bardzo duża. Najtrudniejszych jest jednak kilka pierwszych dni. Nie warto się poddawać i sięgać po czekoladę czy cukierki. Rozwiązaniem mogą być przygotowane samodzielnie zdrowe słodycze, sałatka owocowa lub suszone owoce.
Oczyszczenie organizmu z cukru, czyli detoks cukrowy, na początku przysparzać może wielu trudności. Brak energii i rozdrażnienie mogą być objawami odstawienia słodyczy, ale da się temu zapobiec Odpowiednia ilość węglowodanów złożonych w diecie pozwoli uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z nagłym ograniczeniem cukrów prostych. Wystarczy zastąpić drożdżówkę pełnoziarnistym pieczywem, a wafelek czekoladowy – samodzielnie przygotowanym na bazie płatków owsianych, suszonych owoców i nasion batonikiem. Kiedy w diecie zmniejsza się ilość cukru, dużo lepiej odczuwa się smaki i zapachy, a jedzenie sprawia większą przyjemność. Korzysta też na tym sylwetka i zdrowie! Bo mniejsza ilość cukru to mniejsze ryzyko wystąpienia otyłości i jej konsekwencji, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie.
Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra