2 lipca 2019

Tarczyca to jeden z najważniejszych gruczołów organizmu. Hormony przez nią wytwarzane regulują nie tylko metabolizm, ale też szereg innych procesów zachodzących w ciele człowieka.

Jesteś zmęczona, niewyspana i nie masz ochoty na seks? Czy tarczyca może być przyczyną chłodnej atmosfery w łóżku? Jaka jest zależność między Hashimoto a libido?

Hashimoto a libido

W chorobach tarczycy, takich jak nadczynność, niedoczynność czy Hashimoto często obserwuje się utrudnienia w sferze intymnej. Brak ochoty na pieszczoty i obniżony popęd płciowy to tylko jedne z objawów zaburzeń pracy gruczołu tarczowego. Hormony wytwarzane przez tarczycę mają kluczową rolę w regulacji metabolizmu oraz warunkują rozwój i prawidłową pracę żeńskiego układu rozrodczego. W chorobie Hashimoto często współwystępują takie dolegliwości, jak zespół policystycznych jajników czy nieregularne miesiączki. Zaburzenia hormonalne i niskie libido, które towarzyszą tym schorzeniom, mogą być w bezpośredni sposób związane z tarczycą.

Kilka słów o hormonach – estrogeny, testosteron, progesteron i prolaktyna

Hormony płciowe regulują poziom libido w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Na początku poziom estrogenów jest niski, dlatego podczas okresu ochota na seks jest niewielka. Im bliżej owulacji, tym bardziej wzrasta ich poziom, w wyniku czego czujemy się bardziej pewne siebie i chętniej inicjujemy zbliżenia. Uważa się, że istotną rolę w budowaniu libido u kobiet odgrywa też testosteron, którego poziom znacznie wzrasta podczas owulacji. Po jajeczkowaniu poziom estrogenów spada, wzrasta poziom progesteronu – ciało przygotowuje się na przyjęcie ciąży, dlatego też libido jest wygaszane.

Kolejnym ważnym hormonem w kontroli popędu seksualnego u kobiet jest prolaktyna. Jej nazwa wywodzi się z głównej funkcji, jaką jest stymulacja wydzielania mleka. Wysoki poziom tego hormonu związany jest z okresem ciąży i karmienia.

Dlaczego tarczyca ma znaczenie?

Ponieważ hormony tarczycy wpływają na prawidłowe funkcjonowanie jajników, zaburzenia pracy gruczołu tarczowego są bezpośrednio związane z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów płciowych. Pojawiają się zaburzenia cyklu miesiączkowego, obniża się poziom estrogenów, a tym samym libido. Jednocześnie zwiększa się poziom wolnego testosteronu we krwi, co przyczynia się do wystąpienia takich objawów, jak nadmierne owłosienie, trądzik i łojotok.

W badaniach często wskazuje się na powiązanie choroby Hashimoto z występowaniem hiperprolaktynemii. Wzrost wydzielania TSH w przebiegu choroby Hashimoto, powoduje zwiększone uwalnianie prolaktyny. Wysoki poziom tego hormonu blokuje owulację i menstruację, a tym samym negatywnie wpływa na popęd seksualny. Czy można z tym walczyć?

Kluczowym w przywróceniu prawidłowego popędu seksualnego jest skuteczne leczenie i poważne potraktowanie tematu libido. Popęd seksualny bardzo szybko wraca do normy, gdy dzięki lekom uzyskujemy prawidłowe poziomy hormonów tarczycy.

W kontroli Hashimoto istotna jest też dieta i regularna aktywność fizyczna. Dostarczenie organizmowi niezbędnych makro- i mikroskładników wpływa zbawiennie na poprawę stanu zdrowia, a tym samym na libido. Dieta powinna bazować na produktach roślinnych, które bogate są w witaminy, minerały i antyoksydanty. Natomiast regularna aktywność fizyczna umożliwia zachowanie szczupłej sylwetki, co pomaga uporać się z zaburzeniami hormonalnymi ze strony układu płciowego. Warto jednak pamiętać, że forsowne treningi przyczyniają się do nasilenia stanów zapalnych w organizmie i mogą powodować zaostrzenie objawów choroby Hashimoto. Lepiej postawić na spacery, nordic walking czy stretching.

Tarczyca jest jednym z najważniejszych gruczołów w organizmie człowieka. Obniżone libido, szczególnie w przebiegu Hashimoto, jest wynikiem nieprawidłowości w wydzielaniu jej hormonów, dlatego tak ważnym jest, aby odpowiednio dopasować dawkę leku. Terapia, zdrowa dieta oraz ćwiczenia pomogą na nowo odkryć w sobie kobietę i cieszyć się seksem bez względu na chorobę!

Nowości, oferty first minute
zapisz się do newslettera

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Twój formularz został pomyślnie wysłany

Wymagana zgoda
Dołącz do nas