2 lipca 2019

Tarczyca to jeden z najważniejszych gruczołów organizmu. Hormony przez nią wytwarzane regulują nie tylko metabolizm, ale też szereg innych procesów zachodzących w ciele człowieka.

Jesteś zmęczona, niewyspana i nie masz ochoty na seks? Czy tarczyca może być przyczyną chłodnej atmosfery w łóżku? Jaka jest zależność między Hashimoto a libido?

Hashimoto a libido

W chorobach tarczycy, takich jak nadczynność, niedoczynność czy Hashimoto często obserwuje się utrudnienia w sferze intymnej. Brak ochoty na pieszczoty i obniżony popęd płciowy to tylko jedne z objawów zaburzeń pracy gruczołu tarczowego. Hormony wytwarzane przez tarczycę mają kluczową rolę w regulacji metabolizmu oraz warunkują rozwój i prawidłową pracę żeńskiego układu rozrodczego. W chorobie Hashimoto często współwystępują takie dolegliwości, jak zespół policystycznych jajników czy nieregularne miesiączki. Zaburzenia hormonalne i niskie libido, które towarzyszą tym schorzeniom, mogą być w bezpośredni sposób związane z tarczycą.

Kilka słów o hormonach – estrogeny, testosteron, progesteron i prolaktyna

Hormony płciowe regulują poziom libido w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Na początku poziom estrogenów jest niski, dlatego podczas okresu ochota na seks jest niewielka. Im bliżej owulacji, tym bardziej wzrasta ich poziom, w wyniku czego czujemy się bardziej pewne siebie i chętniej inicjujemy zbliżenia. Uważa się, że istotną rolę w budowaniu libido u kobiet odgrywa też testosteron, którego poziom znacznie wzrasta podczas owulacji. Po jajeczkowaniu poziom estrogenów spada, wzrasta poziom progesteronu – ciało przygotowuje się na przyjęcie ciąży, dlatego też libido jest wygaszane.

Kolejnym ważnym hormonem w kontroli popędu seksualnego u kobiet jest prolaktyna. Jej nazwa wywodzi się z głównej funkcji, jaką jest stymulacja wydzielania mleka. Wysoki poziom tego hormonu związany jest z okresem ciąży i karmienia.

Dlaczego tarczyca ma znaczenie?

Ponieważ hormony tarczycy wpływają na prawidłowe funkcjonowanie jajników, zaburzenia pracy gruczołu tarczowego są bezpośrednio związane z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów płciowych. Pojawiają się zaburzenia cyklu miesiączkowego, obniża się poziom estrogenów, a tym samym libido. Jednocześnie zwiększa się poziom wolnego testosteronu we krwi, co przyczynia się do wystąpienia takich objawów, jak nadmierne owłosienie, trądzik i łojotok.

W badaniach często wskazuje się na powiązanie choroby Hashimoto z występowaniem hiperprolaktynemii. Wzrost wydzielania TSH w przebiegu choroby Hashimoto, powoduje zwiększone uwalnianie prolaktyny. Wysoki poziom tego hormonu blokuje owulację i menstruację, a tym samym negatywnie wpływa na popęd seksualny. Czy można z tym walczyć?

Kluczowym w przywróceniu prawidłowego popędu seksualnego jest skuteczne leczenie i poważne potraktowanie tematu libido. Popęd seksualny bardzo szybko wraca do normy, gdy dzięki lekom uzyskujemy prawidłowe poziomy hormonów tarczycy.

W kontroli Hashimoto istotna jest też dieta i regularna aktywność fizyczna. Dostarczenie organizmowi niezbędnych makro- i mikroskładników wpływa zbawiennie na poprawę stanu zdrowia, a tym samym na libido. Dieta powinna bazować na produktach roślinnych, które bogate są w witaminy, minerały i antyoksydanty. Natomiast regularna aktywność fizyczna umożliwia zachowanie szczupłej sylwetki, co pomaga uporać się z zaburzeniami hormonalnymi ze strony układu płciowego. Warto jednak pamiętać, że forsowne treningi przyczyniają się do nasilenia stanów zapalnych w organizmie i mogą powodować zaostrzenie objawów choroby Hashimoto. Lepiej postawić na spacery, nordic walking czy stretching.

Tarczyca jest jednym z najważniejszych gruczołów w organizmie człowieka. Obniżone libido, szczególnie w przebiegu Hashimoto, jest wynikiem nieprawidłowości w wydzielaniu jej hormonów, dlatego tak ważnym jest, aby odpowiednio dopasować dawkę leku. Terapia, zdrowa dieta oraz ćwiczenia pomogą na nowo odkryć w sobie kobietę i cieszyć się seksem bez względu na chorobę!

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas