Bycie rodzicem to bez wątpienia wyjątkowe uczucie. Jednocześnie jest to także spore wyzwanie. Pociechy niejednokrotnie wystawiają na próbę cierpliwość swoich rodzicieli, nie tylko rozrabiając i hałasując, jak to dzieci mają w zwyczaju, ale i domagając się coraz to nowszych urządzeń elektronicznych czy zabawek. Każdy rodzic inaczej radzi sobie z psotami czy zachciankami swojego dziecka, ale przecież nie tylko to jest ważne. Zdrowie psychiczne rodzica to także bardzo istotna kwestia. Jak o nie zadbać? Pomogą w tym skuteczne techniki relaksacyjne!
O odprężenie i relaks powinien zatroszczyć się każdy rodzic. Tylko w pełni wypoczęty i uspokojony dorosły będzie w stanie sprostać roli rodzica. Dzięki temu dziecko nie zostanie zaatakowane negatywnymi emocjami, a proces wychowawczy pociechy przebiegnie w sposób łagodniejszy i mniej konfliktowy. Złość nigdy nie będzie dobrym doradcą, zwłaszcza w przypadku opieki nad dziećmi. Oczywiście, by opanować zbuntowanego nastolatka, warto być stanowczym i pamiętać o dyscyplinie, ale zrozumienie i umiejętność słuchania także są niezbędne. Jak zmienić się z wściekłego rodzica w rodzica zrelaksowanego? Skuteczne techniki relaksacyjne to najlepszy wybór. Co warto o nich wiedzieć?
Trening autogenny Schultza
Znerwicowanym rodzicom, którym niesforne czy rozkapryszone pociechy spędzają sen z powiek, poleca się trening autogenny Schultza. To połączenie jogi i medytacji zen, jednak bez aspektu religijnego czy filozoficznego. Ta technika relaksacji neuromięśniowej została stworzona w 1932 roku przez Johannesa Heinricha Schultza, niemieckiego psychiatrę i psychoterapeutę. Polega ona na autosugestii, czyli sugerowaniu samemu sobie pewnych stanów, np. uczucia ciężkości, ciepła, chłodu. Trening autogenny Schultza można wykonać nawet samemu w domu – wystarczy odrobina przestrzeni i spokój. Początkowo trening trwać może około 5 minut, z upływem czasu warto go jednak systematycznie wydłużać.
Relaksacja Jacobsona
Stan odprężenia można uzyskać także poprzez trening Jacobsona, zwany inaczej progresywną relaksacją mięśni. Za jego autora uznaje się Edmunda Jacobsona, amerykańskiego lekarza, psychiatrę i naukowca. Relaksacja Jacobsona polega na chwilowym napinaniu poszczególnych mięśni, a następnie ich rozluźnianiu, co ma prowadzić do wyrobienia nawyku zauważania u siebie stanu napięcia i umiejętności rozluźniania. Trening można wykonywać w pozycji leżącej, półleżącej czy siedzącej. Mówi się, że najbardziej polecana i najwygodniejsza jest pozycja półleżąca. Przy treningu Jacobsona ważne jest, żeby umiejętności ćwiczone przenosić na codzienne życie. Ta technika pozwala nam nie tylko się zrelaksować, ale także przeciwdziała stanom lękowym czy poprawia jakość snu.
Metoda Butejki
Wśród technik relaksacyjnych znajdują się także techniki oparte na oddechu. O zdrowym, regularnym, przeponowym oddechu mówił profesor Konstantin Pawłowicz Butejko. Według niego oddychanie znacząco wpływa na stan zdrowia człowieka, jakość życia i poczucie witalności. Profesor ten twierdził również, że wielu ludzi cierpi na tzw. ukrytą hiperwentylację, co przyczynia się do zaburzeń w ilości CO2 w organizmie. A zatem metoda Butejki polega na zmniejszeniu głębokości oddechu, w celu ograniczenia ilości wdychanego powietrza, a podnoszenia stężenia CO2 ciele. Metoda Butejki sprawdza się nie tylko u zestresowanych rodziców, ale także osób chorych na astmę, bezsenność czy alergie.
Stres nie tylko negatywnie wpływa na umysł człowieka, ale także na jego ciało. Co prawda jest nieodłącznym elementem naszego życia, ale nieodreagowywany, przyjmowany cięgle w pozycji siedzącej, może być szkodliwy i nie można go lekceważyć. Osoby posiadające dzieci są szczególnie narażone na różnego rodzaju napięcia, dlatego warto, by korzystały z naturalnych metod relaksacyjnych, które pozwolą im nie tylko lepiej poradzić sobie z nieposłuszeństwem dzieci, ale także poprawią nastrój, uspokoją głowę, pomogą pokonać bezsenność czy zniwelują stany lękowe.
Będąc w Primavera Jastrzębia Góra nie zapomnij sprawdzić jakie skuteczne techniki relaksacyjne będą odbywały się w programie zajęć na dany tydzień. Możesz także zapytać się o naszą psycholog i specjalistę PrimaLife (przelinkowanie do serwisu, nowe okno), która chętnie podpowie Ci, jak takie ćwiczenia wykonywać samodzielnie w domu oraz odpowie na nurtujące pytania.
Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra