27 stycznia 2021

Trwająca pandemia koronawirusa spowodowała wiele zmian w polskim systemie edukacji. Konieczność zdalnego nauczania dostarczyła wielu trudności nauczycielom, uczniom oraz rodzicom. Ciągle pojawiały się pytania, kiedy powrót do szkoły będzie bezpieczny? Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia uczniowie klas I-III szkół podstawowych od 18 stycznia 2021 roku mają wrócić do nauki stacjonarnej. Bezpieczny powrót dzieci do szkoły jest jednak wielkim wyzwaniem. Jako rodzic z pewnością zastanawiasz się jak wesprzeć swoje dziecko i pomóc mu poradzić sobie z emocjami, które towarzyszą powrotowi do szkoły. W tym artykule podpowiemy Ci, jak możesz ułatwić swojemu dziecku adaptację w szkolnej rzeczywistości.

Negatywne skutki nauczania zdalnego

Kiedy powrót do szkoły stał się faktem, warto zdać sobie sprawę, że nauka zdalna nie jest korzystna psychologicznego punktu widzenia. Głównie ze względu na brak kontaktów interpersonalnych. Konieczność spędzania całego dnia w domu sprawia, że dzieci tracą poczucie bezpieczeństwa i doświadczają stresu. Tradycyjna edukacja zapewnia dzieciom niezbędne dla prawidłowego rozwoju relacje z rówieśnikami. Powrót dzieci do szkoły jest szczególnie ważny w przypadku młodszych dzieci. Przez rozmowy i zabawy z kolegami uczą się współpracy i prawidłowych zachowań. Długotrwałe odizolowanie od rówieśników wywołało u wielu dzieci uczucie osamotnienia, frustrację oraz rozdrażnienie.

Dodatkowo dzieci doświadczyły przemęczenia umysłowego w wyniku nadużywania Internetu i telewizji oraz spędzania kilku godzin dziennie przed ekranami komputerów czy telewizorów. Siedzenie w domu odbiło się negatywnie także na kondycji fizycznej dzieci. Znikoma aktywność spowodowała m.in. problemy z nadwagą i koordynacją ruchową.

Jakie emocje wywołuje powrót dzieci do szkoły?

Powrót dzieci do szkoły wywołuje zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. Z jednej strony dzieci czują radość i ekscytację wywołane ponownym spotkaniem z rówieśnikami. Cieszą się z szansy na zdobycie nowych umiejętności. Powrót dzieci do szkoły po długiej przerwie jest jednak niezwykle stresującym doświadczeniem. Wiele dzieci zwłaszcza tych nieśmiałych obawia się, że koledzy o nich zapomnieli lub będą się wyśmiewać ze zmian, które w nich zaszły w ciągu tych kilku miesięcy. Bezpieczny powrót do szkoły wymaga odpowiedniego przygotowania i wsparcia ze strony rodziców. W sytuacji, kiedy powrót do szkoły po raz kolejny może potrwać tylko kilka tygodni, warto uczyć swoje dziecko otwartości na zmiany.

Jak sprawić, aby powrót do szkoły był mniej stresujący?

Powrót dzieci do szkoły wymaga od opiekunów cierpliwości i elastyczności. Jako rodzic nie możesz oczekiwać, że po długiej przerwie Twoje dziecko będzie z radością uczęszczać do szkoły. Bezpieczny powrót do szkoły nie powinien kojarzyć się dziecku wyłącznie ze stresem i lękiem. Nie wymagaj od niego zbyt wiele i ciesz się z nawet najmniejszych sukcesów Twojego dziecka. Zapewnij dziecku czas na adaptację i dużo z nim rozmawiaj na temat sytuacji, które mogą się zdarzyć po powrocie do szkoły. Odpowiadaj szczerze na zadawane pytania i rozwiewaj wszelkie wątpliwości, by zapewnić mu bezpieczny powrót do szkoły. Wyjaśnij wszelkie procedury związane z powrotem tak, by dziecko nie poczuło lęku i niepewności przekraczając szkolne mury. Przypomnij mu, że szkoła to nie tylko nauka, ale również okazja do spotkania i zabawy z kolegami. Jest to też możliwość nauki tego, co dziecko lubi np. śpiewu, rysowania. W przypadku, kiedy powrót do szkoły jest wyjątkowo stresujący dla Twojego dziecka, porozmawiaj z wychowawcą, a także rozważ pomoc psychologa. Wspieraj swoje dziecko na każdym kroku i spędzaj z nim czas w taki sposób, jaki lubi. Nie ważne czy będzie to rozmowa, spacer, malowanie, oglądanie bajek.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas