22 stycznia 2024

Kolorowe stragany z pamiątkami uginają się od przeróżnych (i najczęściej kiczowatych) drobnostek. Otwieracze do butelek, breloczki do kluczy, kubki, tabliczki z napisami znajdziemy w większości sklepików w sezonie. Pamiątki z wakacji kupujemy nie tylko sobie, ale również bliskim w miłym geście. Zazwyczaj tracimy głowę, zastanawiając się, co wybrać, aby dana rzecz cieszyła jeszcze długo po powrocie z urlopu. Najczęściej stawiamy na podarki małe, łatwe do przewiezienia i w niskiej cenie, szczególnie jeśli chcemy wręczyć je wielu osobom. Czy można przywieźć takie pamiątki znad morza, które będą praktyczne i/lub oryginalne oraz miłe dla oka? Postaramy się pomóc w zakupach!


Jakie pamiątki przywieźć znad morza?

Top 5 pomysłów na najlepsze pamiątki z wakacji

Pierwszy na liście będzie oczywiście bursztyn. Ta złotobrunatna bryłka kopalnej żywicy zachwyca ludzi swym pięknem i różnorodnym zastosowaniem od tysięcy lat. Jest to najwspanialsza i jedna z droższych pamiątek znad Morza Bałtyckiego i jego symbol. Wyroby z bursztynu znajdziemy na każdym kroku, jednak należy uważać na plastikowe „podróbki”, które świetnie go imitują. Najchętniej kupowana jest biżuteria (korale, zawieszki, bransoletki, pierścionki), nalewki, ozdobne figurki. Jeśli chcemy przywieźć do domu nieco nadmorskiego piękna, możemy także zdecydować się na muszle. Jednak największą wartość będą mieć te znalezione na plaży samodzielnie! Okazy na straganach pochodzą najczęściej z Chin i nie mają nic wspólnego z naturą. Mimo tego warto czasem przymknąć oko i kupić taką pamiątkę z wakacji, która nam się po prostu podoba i przywołuje wspomnienia.


Kaszubskie skarby

Poznawanie nowych miejsc to również próbowanie regionalnej kuchni. A kto nie lubi smacznie zjeść i spróbować od czasu do czasu czegoś nowego? Dlatego numerem dwa na naszej liście: „TOP 5 pamiątek znad morza” są lokalne rarytasy. W górach króluje oscypek i mocno rozgrzewająca Śliwowica, a na Kaszubach? Ryby, miody, nalewki i likiery. Przed powrotem do domu wielu turystów ustawia się w kolejkę po wędzonego (na zimno lub ciepło) turbota, makrelę, węgorza. Z chęcią sięgają też po śledzie oraz ryby niewystępujące w Bałtyku (np. halibuta). Jeśli szukamy mniej kłopotliwej do przewiezienia pamiątki znad Morza Bałtyckiego, sprawdzą się słodycze, czyli tradycyjne, kaszubskie krówki. Kolejnym dobrym pomysłem będą wybory rękodzielnicze np. wyszywane serwety, chusty, filcowe torebki, ceramika, obrazy. Są to kosztowne pamiątki z wakacji, dlatego jeśli nie możemy sobie na nie pozwolić, wybierzmy, choć małą rzecz, ale z regionalnym akcentem. W sklepikach znajdziemy wiele praktycznych gadżetów do domu (np. maselniczka, kubek, serwetki) udekorowanych wzorem haftu kaszubskiego.


Pamiątki znad Morza Bałtyckiego

Pomysłem numer 4. są… wspaniałe krajobrazy. Najczęściej wybieramy te pod postacią widokówek i magnesów. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli na liście obdarowywanych przez nas pamiątkami z wakacji znajduje się wiele osób. Co prawda nie są w stanie oddać rzeczywistego piękna nadmorskiej przyrody, ale stanowią jego symboliczną wizytówkę. Jakie pamiątki znad morza kupić dla osób, które uwielbiają podróże lub sztukę? Przewodniki i albumy fotograficzne. Starannie wykonane, z profesjonalnymi zdjęciami, historycznymi informacjami i ciekawostkami na temat Kaszub na pewno zachęcą do przyjazdu nad polskie wybrzeże.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas