10 stycznia 2020

Dzisiejsze czasy nie są zbyt łaskawe dla rodzin. Wieczny pęd, natłok obowiązków i miliony spraw do załatwienia sprawiają, że rodzice mają coraz mniej czasu dla swoich dzieci. Zarówno jedna jak i druga strona cierpi z tego powodu. Rodzice stają się sfrustrowani i borykają się z ogromnymi wyrzutami sumienia, a dzieci czują się odepchnięte i niezauważone. Jak więc skutecznie oszczędzić czas, aby móc poświęcić go znacznie więcej, tym którzy tak bardzo tego potrzebują? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, co możesz zrobić. 

Planuj z wyprzedzeniem 
W oszczędzaniu czasu z pewnością pomoże dokładne planowanie i konsekwentne trzymanie się założonego harmonogramu. Choć brzmi to jak praca w korporacji, to jednak sposób ten okazuje się być niezwykle skuteczny. Planuj zarówno cały tydzień roboczy jak i weekendy. Dzięki temu możliwe stanie się zoptymalizowanie czasu przeznaczanego na obowiązki, zabawy z dziećmi i relaks. Postaraj się spędzić w miesiącu chociaż jeden weekend z dzieckiem, podczas którego odpuścisz wszelkiego rodzaju obowiązki. Możecie w tym czasie wyjechać do hotelu i wspólnie zrelaksować się chociażby w Parku Wodnym. Będzie to miało zbawienny wpływ na Waszą relację. Możesz też raz na jakiś czas zaplanować rodzinny wypoczynek z dzieckiem nad morzem.

Dziel się obowiązkami 
Domowe obowiązki nie muszą dotyczyć wyłącznie Ciebie. Dziel się nimi z partnerem, tak aby każdy z Was nie był zanadto obciążony. Dzieci również mogą zostać zaangażowane w drobne, codzienne prace. Mogą na przykład pomóc sprzątać ze stołu po posiłku, albo pomagać przy przygotowywaniu kanapek do szkoły. Dzięki temu dziecko nauczy się większej samodzielności i sumienności. Pamiętaj też, że wspólne prace porządkowe to fantastyczna okazja do podjęcia rozmów związanych z codziennymi sprawami pociechy. A jeśli dodatkowo uda Wam się w ten sposób zaoszczędzić czas, możesz wykorzystać go na zabawy z dziećmi.

Ogranicz tzw. zjadaczy czasu 
Choć zwykło się mówić, iż to dzieci najwięcej czasu marnują przed ekranem komputera lub telewizora, to tak naprawdę dorośli nie zostają na tej płaszczyźnie w tyle. Zastanów się ile czasu dziennie pochłania Ci ulubiony serial, który nie wnosząc do Twojego życia nic konstruktywnego, jest wyłącznie zwyczajnym zjadaczem czasu, albo ile godzin dziennie spędzasz przeglądając aktualności w mediach społecznościowych i korzystając z komunikatorów internetowych. Przeanalizuj pod tym kątem swój dzień i wyciągnij odpowiednie wnioski. Zaoszczędzony czas możesz bowiem wykorzystać właśnie na zabawy z dziećmi.

Zadaj o wieczorne rytuały 
Jeśli w ciągu dnia nie uda Ci się poświęcić dziecku zbyt dużej ilości uwagi, nie miej wyrzutów sumienia. Niestety nie zawsze, mimo najszczerszych chęci, uda Ci się zarezerwować tyle czasu ile zamierzałeś. Zadbaj jednak o wieczorne rytuały, które sprawią, że dziecko będzie czuło się bezpiecznie. Wieczorne pogaduchy podczas których dziecko będzie mogło opowiedzieć o swoim dniu w przedszkolu lub szkole, pozwolą być na bieżąco z aktualnymi sprawami malucha. Przed snem czytaj też swoim dzieciom. Niech stanie się to Waszym codziennym rytuałem, który będzie wieńczył każdy dzień.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas