11 grudnia 2023

Czego nie robić na plaży? Przepisy bezpieczeństwa - za co możesz dostać mandat?

Ciepły piasek pod stopami, przyjemna bryza schładzająca rozgrzane ciało, książka, ulubiona muzyka… Relaks na plaży tak właśnie wygląda. W idealnym scenariuszu bylibyśmy tam sami (lub z wybranymi osobami) i korzystali z dobrodziejstw natury bez ograniczeń. Jednak w realnym świecie, przepisy na plaży obowiązują i za nieprzestrzeganie wytycznych można dostać mandat. Na plaży powinniśmy zachowywać się tak, jak w innym miejscu publicznym – z poszanowaniem norm współżycia społecznego.

Jakie przepisy obowiązują na plaży?

Kodeks Wykroczeń określa rodzaje kar za popełnienie zabronionych czynów o znikomej lub niewielkiej szkodliwości społecznej. Są w nim również przepisy, które regulują, czego nie wolno robić na plaży. Przede wszystkim jest to zaśmiecanie terenu i negatywne działania na rzecz środowiska np. wjeżdżanie na plażę pojazdami mechanicznymi (samochodami, quadami, motorami). Biwakowanie, nocowanie w namiocie, rozpalanie ogniska bez uzyskania pozwolenia jest również niedozwolone. Szczególnie to ostatnie wpływa negatywnie na bezpieczeństwo na plaży oraz powoduje jej zanieczyszczenie. Przed zaplanowaniem romantycznego pikniku czy harcerskiej zabawy należy zgłosić się do terytorialnego Urzędu Morskiego lub właściwej jednostki administracyjnej. Gdy złożymy stosowne dokumenty i otrzymamy pozytywną odpowiedź, unikniemy kary w wysokości 500 zł. W przypadku stworzenia wyjątkowej sytuacji zagrożenia, ognisko może nas kosztować nawet 5000 zł.

Czego nie robić na plaży?

Niektóre zakazy na plaży obowiązują także w innych miejscach publicznych (np. w parkach, na ulicy). Ku niezadowoleniu osób, które wakacyjny relaks nad morzem łączą z napojami alkoholowymi, zimne piwko czy inny trunek nie jest dozwolone. I chociaż „picie pod chmurką” jest bardzo popularne wśród wczasowiczów, często kończy się grzywną w wysokości 100 zł. Mandat na plaży za granicą może być jednak wielokrotnie większy, a przez to boleśnie dotkliwy dla portfela. Zaskoczeniem może być również zakaz wchodzenia na wydmy lub na inny (oznaczony żółtymi tabliczkami) teren pod ochroną. Przepis ten najczęściej łamią osoby, które szukają drogi na skróty, prywatności z dala od innych oraz miejsca do zaspokojenia nagłej potrzeby fizjologicznej. Deptanie i zanieczyszczanie nadmorskiej roślinności, może doprowadzić nie tylko do dewastacji fauny i flory, ale również do osłabienia brzegu morskiego. Niszczenie wydm, które stanowią element ochrony przeciwsztormowej, wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców pobliskich terenów.  Chodzenie „zakazanymi” na plaży ścieżkami jest dla pechowców kosztowne – zapłacą od 50 do 500 zł grzywny.

Savoir-vivre dla urlopowiczów

Nie tylko prawo reguluje, czego nie wolno robić na plaży. W miejscach publicznych pamiętajmy o podstawowych zasadach kultury, szanując obecność innych osób. Słuchanie głośnej muzyki, krzyki, przekleństwa nie powinny mieć miejsca, ponieważ przeszkadzają w spokojnym odpoczynku. Takie zachowanie można również ukarać mandatem na plaży, jeśli wezwany na miejsce funkcjonariusz policji uzna, że zakłócamy porządek publiczny. Oddawanie się miłosnym uciechom oraz opalanie toples to kolejne przykłady, czego nie robić na plaży, ponieważ takie czynności mogą być uznane za gorszące. A czy „parawaning” (cieszący się wielką popularnością w Polsce) jest dozwolony? Odgradzanie się od innych plażowiczów nie jest prawnie zakazane, ale pamiętajmy, że „prywatna strefa” nie chroni nas przed konsekwencjami wyżej wymienionych zachowań. Ostentacyjne puszczanie dymka, śmiecenie, grillowanie, picie alkoholu nie jest akceptowane w miejscu publicznym.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas