23 września 2020

Nowoczesny i niestety siedzący tryb życia, a także brak wystarczającej ilości aktywności fizycznej w ciągu dnia to już nie tylko domena osób dorosłych. Najmłodsii młodzież, coraz częściej większość czasu spędzają siedząc. Zarówno w szkolnych ławkach na lekcjach, na przerwach przed ekranami smartfonów i po szkole – przed komputerem. W pośpiechu dnia codziennego nie można nie zapominać jednak o zdrowej dawce ruchu. Ćwiczenia dla dzieci w domu pomagają kształtować dobre nawyki i wpływają na rozwój psychoruchowy, Jakie ćwiczenia ogólnorozwojowe będą dla niech najlepsze?

Czemu ćwiczenia dla dzieci w domu i aktywność fizyczna są tak ważne?

Aktywność fizyczna to jeden z najważniejszych aspektów życia dziecka. Poza zabawą na świeżym powietrzu, można włączyć jej elementy w domu. Domowa gimnastyka dla dzieci i pozostałe ćwiczenia ogólnorozwojowe  są szczególnie ważne, gdy kiedy dziecko nie ma możliwości wyjścia z domu. Warto również pamiętać o tym, że spacer z dzieckiem często jest niewystarczający, aby pobudzić całe ciało dziecko do ruchu. Temu najlepiej sprzyja gimnastyka dla dzieci.

Ćwiczenia dla dzieci w domu definiuje się jako aktywność fizyczną i pracę ciała z nieco większą intensywnością niż podczas zwykłej, codziennej aktywności. Dobrze dopasowane do wieku i możliwości motorycznych dziecka ćwiczenia dla dzieci w domu zwiększają tętno i temperaturę ciała, a także działają pozytywnie na mięśnie. Oprócz aktywności, rodzic powinien starać się zapewnić dziecku zbilansowaną, różnorodną dietę. w parze z aktywnością fizyczną daje ona dziecku optymalny, zdrowszy start w dalsze życie.

Ile ćwiczeń powinny wykonywać dzieci?

Dla dzieci w wieku od 5 do 18 lat ważne jest, aby wykonywały ćwiczenia ogólnorozwojowe – aerobowe przez co najmniej 1 godzinę dziennie podczas zajęć wzmacniających mięśnie i kości. To co ważne – wspomniana 1 godzina nie może być rozłożona „na raty” w ciągu dnia. Ćwiczenia dla dzieci w domu powinny być nieco bardziej intensywne dla dzieci w wieku od 5 do 18 lat. Ich zakres i intensywność powinny być zawsze dopasowane do możliwości dziecka.

Jeśli dziecko ma mniej niż 5 lat powinno wykonywać co najmniej 3 godziny lekkich ćwiczeń dziennie. Mogą one być rozłożone w czasie na poszczególne etapy dnia. Tak naprawdę wystarczy około 30 minut zajęć ruchowych z dzieckiem co godzinę, aby uzyskać zalecany wynik.

Ćwiczenia dla dzieci w domu – jaki rodzaj ćwiczeń jest odpowiedni?

W interesie każdego rodzica, któremu zależy na zdrowym rozwoju swojego dziecka jest próba zminimalizowania czasu, jaki dzieci spędzają w pozycji siedzącej lub leżącej. U starszych dzieci czasami wystarczy zmniejszenie lub wykluczenie czasu spędzanego przed telewizorem, z tabletem itp. Z kolei u młodszych, ale już chodzących – zmniejszenie czasu spędzonego w wózku na spacerze kosztem pieszych spacerów.

Ćwiczenia dla dzieci w domu są inne niż dla dorosłych. Najmłodsi mogą uzupełniać codzienną ilość potrzebnych ćwiczeń grając w gry ruchowe i wykonując ćwiczenia ogólnorozwojowe. Może to być np:

  • Odbijanie łapanie piłki
  • Skakanie przez ułożone na podłodze kółeczka
  • Zabawy taneczne
  • Gra „w klasy” na domowej podłodze
  • Skakanie przez gumę zamocowaną do dwóch krzeseł
  • Skakanie na skakance
  • i wiele innych…

Pomysłów na zabawę połączoną z aktywnością fizyczną naprawdę jest wiele. Warto zainteresować się dostępnymi ćwiczeniami i dopasować je np. do predyspozycji lokalowych. Bardzo dobrym pomysłem jest również domowa gimnastyka dla dzieci. Rozciąganie i trening równowagi wpływają również na kształtowanie odpowiedniej postawy i zapobieganie ich wadom. Dobrym krokiem jest inwestycja np. coraz popularniejsze drabinki gimnastyczne z akcesoriami, które mocuje się w domu.

Istnieje wiele korzyści z ćwiczeń dla dzieci w domu. Najważniejszą jest wzmocnienie mięśni i kości, poprawa metabolizmu, a także poprawa zdolności motorycznych. Ponadto, ćwiczenia dla dzieci w domu wpływają na rozwój psychiczny dziecka. Poprawiają jego pewność siebie, pomagają mu rozładować nadmiar emocji i energii skumulowany w ciągu dnia. Zwiększają także poziom endorfin odpowiedzialnych za uczucie szczęścia… Czy czegoś więcej można chcieć dla zdrowia dziecka?

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas