18 grudnia 2023

Wysokie temperatury sprzyjają wyładowaniom atmosferycznym, dlatego burze nad Morzem Bałtyckim mogą nas spotkać, gdy spędzamy tam wakacje. Na pewno nie będzie to przez nas mile widziane zjawisko, bo oznacza znaczne pogorszenie pogody. Wichura, deszcz, zła widoczność nie zachęcają do opuszczania hotelu i korzystania z lokalnych atrakcji. Burza nad morzem (szczególnie w jego bliskiej odległości) może być również bardzo niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia. Jeśli złapie nas podczas pobytu na plaży albo na spacerze w lesie, warto wiedzieć, jak się zachować. Nerwy nie są dobrym doradcą, dlatego lepiej zawczasu być przygotowanym na okoliczności poza naszą kontrolą.

Burze nad morzem - zasady bezpiecznego zachowania

Sygnały zapowiadające burzę są łatwe do zauważenia i/lub usłyszenia. Niebo ciemnieje, zrywa się wiatr, do uszu docierają pierwsze grzmoty. Zazwyczaj mamy jeszcze czas, aby uciec przed burzą nad morzem i schować się w jakimś budynku. Szczęście w nieszczęściu, jeśli spotka nas taki scenariusz, bo na pewno znajdziemy się wtedy w lepszym położeniu. Miejsca, takie jak: centra handlowe, hotele i duże obiekty wypoczynkowe, biurowce są wyposażone w instalację odgromową. Natomiast gdy kąpiemy się w otwartym zbiorniku wodnym (np. w jeziorze, morzu), pierwszą i najważniejszą zasadą zachowania podczas burzy jest – natychmiastowe opuszczenie go. Pozostawanie na plaży, obserwowanie burzy lub łowienie ryb jest równie niebezpieczne! Mówi się, że woda przyciąga pioruny, bo jest doskonałym przewodnikiem dla prądu. Nawet stojąc na mokrym piasku (czy na innym podmokłym terenie), narażamy się na porażenie prądem, jeśli w odległości kilku/kilkudziesięciu metrów uderzy piorun. Skutki takiego wypadku mogą być tragiczne: rozległe oparzenia, paraliż kończyn, zaburzenia słuchu i widzenia, zatrzymanie akcji serca.

Ryzykowne spacery po okolicy

Wypoczywając nad morzem, nie spędzamy każdej chwili na plaży. Zwiedzamy okoliczne obiekty, uprawiamy sport i chcemy przebywać więcej na świeżym powietrzu. Jakie są wskazane zachowania podczas burzy, gdy jesteśmy w lesie, na polanie lub w pobliżu latarni morskiej? Przede wszystkim nie szukajmy schronienia pod drzewami i pod metalowymi konstrukcjami, tylko jak najszybciej oddalmy się od ryzykownych miejsc. Lepiej zmoknąć niż zostać porażonym piorunem. Wyłączmy także telefon i inne urządzenia elektroniczne, a jeśli burza nad Bałtykiem rozszalała się na dobre i nie możemy uciec z lasu, przykucnijmy ze złączonymi nogami. Wybierzmy jak najbardziej wklęsły teren lub miejsce obok najniższych drzew. Możemy podłożyć plecak/kurtkę, ale pod żadnym pozorem nie siadajmy na ziemi!

Burza nad Morzem Bałtyckim – sprawdzaj pogodę

Dobrą praktyką każdego dnia rano jest sprawdzenie prognozy pogody. Jeśli występuje ryzyko wystąpienia burzy nad Bałtykiem, nie oddalajmy się bardzo od miejsca zakwaterowania. Dajmy sobie szansę na szybki i bezpieczny powrót w przypadku, gdy zerwie się wichura. Rozsądnie jednak pozostać w budynku i spędzić czas inaczej np. korzystając z obiektowych atrakcji. Rezerwując miejsce na pobyt, weźmy pod uwagę udogodnienia, które się tam znajdują. Burze nad morzem nie będą nam straszne i nie popsują nam wypoczynku, jeśli możemy je aktywnie przeczekać. Obiekty takie, jak Primavera Jastrzębia Góra oferują Gościom różne możliwości spędzenia czasu: rozgrzewający seans w saunie, zabiegi w SPA, zajęcia dla dzieci i dorosłych (np. nauka tańca, joga, kreatywne animacje), wodne szaleństwo w Parku Wodnym. 

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas