21 grudnia 2018

Równowaga pomiędzy życiem osobistym a zawodowym gwarantuje wysoką wydajność w pracy i dobre samopoczucie na co dzień. Osiągnięcie work-life balance nie jest jednak proste w konfrontacji z szybkim tempem życia, rosnącą liczbą obowiązków i wyzwań, przed którymi stajemy każdego dnia. Warto zgłębić temat i dowiedzieć się, jak osiągnąć równowagę w pracy, by uniknąć poczucia wypalenia i chronicznego zmęczenia, a nawet poważniejszych zaburzeń psychicznych, np. depresji.

Satysfakcja z pracy

Podstawą work-life balance jest poczucie zadowolenia z wykonywanej pracy. Jeśli pracownik nie wierzy w to co robi, nie będzie w stanie efektywnie pracować. Dlatego bardzo ważne jest budowanie odpowiedniej atmosfery w firmie i kreowanie misji przedsiębiorstwa, z którą pracownicy będą mogli się utożsamić. Satysfakcja z pracy podniesie ogólny nastrój, dzięki czemu pracownik nie będzie czuł potrzeby przynoszenia problemów z firmy do domu.

Poczucie wspólnoty

Ważnym aspektem tworzenia przyjaznego miejsca pracy jest integracja pracowników. W miarę możliwości wyjazdy służbowe warto organizować w taki sposób, by zapewnić zatrudnionym możliwość spędzenia czasu razem. Poznanie się nawzajem podczas wspólnej aktywności sportowej czy pobytu w hotelu znacznie zacieśnia więzi. Sprawia to, że atmosfera w pracy staje się znacznie przyjemniejsza i mniej oficjalna. Pracownicy są w stanie bliżej ze sobą współpracować i sobie pomagać, zamiast tylko rywalizować. Mają bowiem poczucie, że grają do tej samej bramki. Nie wiedząc, jak podnieść wydajność pracowników, warto zatem stworzyć im przestrzeń do współdziałania. Centrum konferencyjne może być do tego idealnym miejscem.

Stawianie granic

Równowaga pomiędzy życiem osobistym a zawodowym wymaga jednak postawienia pewnych granic. Należy oddzielić czas poświęcony pracy i sprawom prywatnym. Często zdarza się, że nawet po wyjściu z pracy głowa jest zaprzątnięta listą zadań do wykonania. Choć nie zawsze jest to łatwe, obowiązki zawodowe należy zostawić w firmie i nie

wykonywać ich w domu. Zgodnie z zasadami work-life balance w domu nie powinno się sprawdzać maili firmowych. Najlepiej nie zabierać do domu laptopa i wyłączyć powiadomienia w telefonie. Dobrze nauczyć się, by rozmowy w domu nie dotyczyły pracy (chociaż są osoby, którym dzielenie się z partnerem/partnerką niepowodzeniami z pracy pomaga w relacji). Bardzo pozytywnie wpłynie to na życie rodzinne i pozwoli pełniej z niego korzystać. Spadek napięcia odczują równocześnie pozostali domownicy.

Organizacja pracy

Pomocne w osiągnięciu równowagi w pracy jest pracowanie nad lepszą organizacją czasu, by efektywniej wykonywać obowiązki. Szkolenie w tym zakresie mogą organizować pracodawcy. Najlepiej z dala od miejsca pracy, np. w centrum konferencyjnym, by osiągnąć swobodniejszą atmosferę sprzyjającą przyswajaniu wiedzy. Korzyści będą obustronne:

  • Pracownicy nauczą się planować swój kalendarz, kontrolować czas i szeregować zadania wg stopnia ważności. Zmniejszy to poczucie presji i napięcie, które mogłoby negatywnie odbijać się na życiu rodzinnym.
  • Pracodawca odczuje wzrost wydajności pracowników, co przełoży się na większe zyski przedsiębiorstwa.

Work-life balance, czyli równowaga pomiędzy życiem osobistym a zawodowym, nie jest tylko modnym hasłem. Warto potraktować założenia tej koncepcji poważnie, a okaże się jak skutecznie mogą zmienić samopoczucie i podnieść wydajność w pracy.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas