zadzwoń
rezerwuj
lokalizacja
Blog / Wypoczynek

14 01.2022

Gdzie zbierać bursztyn nad Bałtykiem?

Gdzie zbierać bursztyn nad Bałykiem – cenne wskazówki

Gdzie zbierać bursztyn nad Bałtykiem? Jak rozpoznać, że trafiliśmy właśnie na niego? Skarb Bałtyku, tygrysia dusza, morskie złoto… Bursztyn (bo o nim mowa) znany był przez tysiące lat pod różnymi nazwami. Niezmiennie zachwyca historią swojego pochodzenia, różnorodnością odmian oraz ognistą barwą. Ten szlachetny surowiec można kupić w każdej nadmorskiej miejscowości w naszym kraju lub znaleźć podczas spaceru na plaży.

Gdzie zbierać bursztyn nad Bałtykiem?

Bursztyn to kopalna żywica, składająca się z węgla, tlenu i wodoru. Ten bałtycki, pochodzi z żywicy sosny – 40 milionów lat temu nasze morze porośnięte było bowiem gęstym lasem. Nie jest to kamień, a raczej skamielina. Bardzo często można znaleźć w nim zatopione części roślin, insekty, małe kręgowce, ziarna.

Jak wygląda bursztyn prosto z morza? Nie zawsze przypomina złotobrunatne, błyszczące szkiełko, które znamy ze straganów z biżuterią. Może być pokryty korą, matowy, ciemnobrązowy i porowaty. Dopiero po obróbce pokaże swoje piękno. Własnoręcznie znaleziony jantar to wartościowa pamiątka znad morza. Cieszy jeszcze bardziej niż ten kupiony. Gdzie najłatwiej znaleźć bursztyn? Oczywiście na plaży!

Skarb z głębin morza

Bryłki bursztynu zostają wyrzucone na brzeg dzięki sztormowym falom. Dlatego najlepiej jest wybrać się na poszukiwania wczesną wiosną lub jesienią, gdy pogoda sprzyja silnym wiatrom. Niespokojne morze zostawia wtedy na plaży nie tylko wodorosty, patyki i śmieci… Bursztyn, kiedy zbierać, aby mieć największe szanse? W okresie pomiędzy listopadem a kwietniem. Podczas spaceru warto obserwować mewy, które zazwyczaj krążą nad skupiskiem wodorostów, w poszukiwaniu pożywienia. Co ważne, nie wszystkie nadmorskie miejscowości dają jednakowe szanse na znalezienie skarbu. Gdzie najłatwiej znaleźć bursztyn? Polecane są: mała wieś Jantar (nazwa nie jest przypadkiem), Stegna, Sztutowo, Wyspa Sobieszewska (Gdańsk), Ustka. Jak legalnie zbierać bursztyn to tylko tam! Trzeba wiedzieć, że można to robić tylko własnoręcznie, bez użycia kopiących w piachu maszyn. Zakazane jest natomiast zabieranie jantaru z lasów, klifów oraz terenów Słowińskiego Parku Narodowego.

Jak rozpoznać bursztyn na plaży

Gdzie zbierać bursztyn nad Bałtykiem już wiadomo. Zanim jednak zaczniemy cieszyć się ze znaleziska, warto przeprowadzić kilka eksperymentów, aby zweryfikować jego autentyczność. Jak rozpoznać bursztyn na plaży w prosty sposób? Przede wszystkim pocierając go energicznie o bawełniany materiał przez 20 sekund. Autentyczny jantar ma właściwości elektrostatyczne, więc na pewno przyciągnie do siebie włosy czy drobinki chusteczki higienicznej. Będąc już w hotelu/domu można wykonać test metodą solankową. Do małego naczynia należy nalać wodę z dodatkiem kilku łyżek soli i włożyć do niego znaleziony bursztyn. Prawdziwy okaz będzie się unosić na powierzchni, a wszystko inne opadnie na dno! Jak wygląda bursztyn prosto z morza? Na pewno nie tak pięknie, jak ten wyczyszczony i wypolerowany. Bardzo łatwo można go pomylić z innym kamieniem lub plastikowym odpadem. A szkoda by było stracić tak drogocenną pamiątkę!

Czekamy na Twoją odpowiedź

wyznacz trasę

Primavera Jastrzębia Góra

tel.: +48 58 774 45 51

ul. Rozewska 40-42

84-104 Jastrzębia Góra

Napisz do nas