zadzwoń
rezerwuj
messenger
Porady / Aktywność fizyczna

Skuteczne ćwiczenia na brzuch

Płaski, umięśniony brzuch to w dzisiejszych czasach wyznacznik zdrowego stylu życia w duchu fit. Wypracowanie takiego wyrzeźbionego brzucha to efekt regularnej, konsekwentnej pracy, zakładającej odpowiednio ukierunkowaną aktywność fizyczną (skuteczne ćwiczenia na brzuch) oraz dietę.

Właśnie od racjonalnej, urozmaiconej diety z lekkim deficytem kalorycznym, należy rozpocząć starania o płaski brzuch. Aby wyszczuplić ten problematyczny obszar ciała i wyeksponować mięśnie, konieczny jest niski poziom tkanki tłuszczowej. Najlepszym sposobem na jej redukcję jest skomponowanie diety o kaloryczności zredukowanej o 200-300 kcal względem dziennego zapotrzebowania oraz wdrożenie treningu cardio, doskonale spalającego tkankę tłuszczową.

Aktywność obejmująca bieganie, pływanie, jazdę na rowerze czy ćwiczenia na orbitreku lub bieżni, to doskonały trening aerobowy, redukujący nadmierne otłuszczenie ciała. Taką aktywność koniecznie należy uzupełnić o ćwiczenia siłowe, z obciążeniem sprzętowym lub ciężarem masy ciała (tzw. bodyweight training), skuteczne ćwiczenia na brzuch. Taki trening to praca nad rzeźbą mięśni i sporo spalonych kalorii, także po skończonym treningu (pobudzony regeneracją mięśni metabolizm przyspiesza na wiele godzin).

Najważniejsze jednak jest zapewnienie mięśniom regeneracji. Trening siłowy powinien być wykonywany z częstością 3 razy w tygodniu, a w dni wolne od takiej aktywności warto podkręcić metabolizm treningiem cardio.

Należy mieć równocześnie świadomość, że nie ma ćwiczeń wybiórczo odchudzających brzuch, a są jedynie takie, które pozwolą wyrzeźbić mięśnie. Odchudzanie to proces o ogólnym, a nie lokalnym i miejscowym zasięgu.

Jakie ćwiczenia najlepiej wzmocnią i wyprofilują brzuch, jakie są skuteczne ćwiczenia na brzuch?
Poza tradycyjnymi brzuszkami prostymi czy skośnymi, doskonałe efekty dają wszelkie odmiany planka, czyli deski. Pozycją wyjściową do tego ćwiczenia jest podpór na palcach stóp i łokciach lub dłoniach, twarzą w kierunku podłogi. Całe ciało utrzymujemy w linii prostej, nie opuszczając bioder poniżej poziomu płaszczyzny ciała. Już samo utrzymanie takiej pozycji aktywuje wszystkie mięśnie brzucha i grzbietu. Wszelkie modyfikacje, np. skręty tułowia, unoszenie prostej nogi w tył czy naprzemienne przechodzenie z dłoni na łokcie, zwiększają stopień trudności, a tym samym skuteczności ćwiczenia.

Innymi godnymi polecenia ćwiczeniami są nożyce pionowe czy poziome, powolne rolowanie tułowia od siadu do leżenia i z powrotem, czy skręty tułowia w siadzie prostym.

wyznacz trasę

Primavera Jastrzębia Góra

tel.: +48 58 774 45 51

ul. Rozewska 40-42

84-104 Jastrzębia Góra

Napisz do nas