zadzwoń
rezerwuj
messenger
Porady / Aktywność fizyczna

Joga a odchudzanie – wpływ jogi na ciało

Joga a odchudzanie – wpływ jogi na ciało

W dzisiejszych czasach znalezienie aktywności ruchowej, która pomoże nam zachować zdrową sylwetkę, stanowi swego rodzaju wyzwanie. Jesteśmy zabiegani, a nadmiar obowiązków i stres sprawia, że nie mamy często czasu, a także ochoty na kolejny wysiłek. Jedną z form aktywności, która cieszy się rosnącą popularnością na świecie, jest joga. Przyjrzymy się kolejno kwestiom: joga a odchudzanie, efektom jogi rozciągającej oraz temu, jak zacząć ćwiczyć jogę.

Joga a odchudzanie

Joga to (obok pilatesu) jedna z najbardziej popularnych aktywności wsród osób, które poszukują sposobu na utrzymanie zdrowej sylwetki. Jest to zalecana technika ćwiczeń dla tych, którzy z powodu różnych przyczyn zdrowotnych nie są w stanie ćwiczyć bardzo intensywnie. Dla wielu osób temat joga a odchudzanie jest wciąż niejasny: czy joga aby na pewno pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów? Choć faktem jest, że joga to głównie ćwiczenia relaksacyjne i rozciągające, ma ona realny wpływ na wygląd i rzeźbę naszej figury.

Siła, elastyczność, smukłość

Niektórzy z krytyków tematu joga a odchudzanie twierdzą, że nie pomaga ona w utracie wagi. Podstawowe pozycje jogi, czyli asany, mają na celu obniżenie częstotliwości akcji serca. Nie jest to zatem wysiłek w charakterze wytrzymałościowym, który przyniesie efekty w postaci wielu spalonych kalorii. Joga rozciągająca działa jednak w inny sposób. Pozycje ćwiczeń wymagają pracy mięśni, która oddala je od siebie, co przekłada się na efekt ich wydłużenia i zwiększenie siły. Oznacza to, że regularne wykonywanie tego rodzaju ćwiczeń sprawia, że sylwetka smukleje. Praktykowanie asanów poprzez rozciąganie ciała modeluje naszą figurę bez konieczności obniżenia wagi. Z tego powodu coraz częściej możemy spotkać zajęcia jogi, które mają pomóc zachować sprężystość i elastyczność mięśni, pozbyć się niechcianych boczków czy wysmuklić okolice ramion i łydek.

Ciało i umysł

Praktykowanie jogi to dla wielu także poszukiwanie balansu między stanem naszego ducha i ciała. Asany mają umożliwić ciału przemianę na poziomie mięśni, a pranajamy (ćwiczenia oddechowe) mają pomóc nam w relaksacji umysłu.  Zsynchronizowanie ruchu z oddechem pozwala oczyścić umysł, wnikąć w inne stany świadomości. Zaawansowany jogin może wpływać na regenerację swojego ciała na poziomie komórkowym. Skutkuje to lepszą przemianą materii, efektywniejszym dotlenieniem organizmu oraz pozbyciem się nerwobóli. Bardzo często praktyka jogi rozszerzona jest o medytację, która ma udowodniony korzystny wpływ na umysł.

Joga – jak zacząć?

Zaleca się rozpoczęcie ćwiczeń od spotkań z doświadczonym instruktorem. Pomoże on dobrać ćwiczenia pod kątem naszych możliwości fizycznych, rozciągnięcia i budowy naszego ciała. Oczywiście w obecnych czasach, kiedy ze względów bezpieczeństwa wiele zajęć odbywa się w formie online, także praktykę jogi możemy rozpocząć od tego rodzaju kursów. Warto skorzystać z kilku zajęć instruktażowych typu joga dla początkujących w domu, aby przekonać się, czy joga rozciągająca jest formą aktywności, którą chcemy podjąć i praktykować długofalowo.

wyznacz trasę

Primavera Jastrzębia Góra

tel.: +48 58 774 45 51

ul. Rozewska 40-42

84-104 Jastrzębia Góra

Napisz do nas