22 czerwca 2018

Niedoczynność tarczycy a cera z problemami to przypadłość, która dotyka większości kobiet zmagających się z Hashimoto – chorobą autoimmunologiczną, która wywołuje przewlekły stan zapalny tarczycy. Hashimoto prowadzi do tego, że układ odpornościowy chorego atakuje swoje własne komórki. Wyniszczona tarczyca zaczyna produkować coraz mniej hormonów, co w konsekwencji prowadzi do trwałej niedoczynności.

Zarówno Hashimoto jak i niedoczynność tarczycy to podstępne i ciężkie do rozpoznania schorzenia, ponieważ dają wiele nieswoistych objawów, które często są lekceważone lub mylone z innymi chorobami. W kontekście kosmetologicznym zaniepokoić powinny symptomy takie jak przesuszona, szorstka skóra oraz widoczne obrzęki na twarzy, szyi i powiekach. Na szczęście odpowiednio dobrane kosmetyki przy niedoczynności tarczycy pozwalają skutecznie zniwelować problemy z cerą.

Niedoczynność tarczycy a cera

Niedoczynność tarczycy a cera z problemami to przede wszystkim następstwo nadmiernej utraty wody. Niedobór hormonów produkowanych przez gruczoł tarczycy powoduje upośledzenie wytwarzania kwasu hialuronowego, który ma silne właściwości wiążące wodę. Ponadto spowolniona przemiana materii wpływa również na zwiększenie utraty lipidów. Uszkodzona bariera lipidowa i niedobór kwasu hialuronowego powodują, że w tkance podskórnej jest nie tylko mniej wody, ale może ona również parować przez naskórek. To wszystko skutkuje tym, że skóra jest wysuszona, matowa i sprawia wrażenie starszej niż w rzeczywistości.

Niedoczynność tarczycy – wygląd twarzy

Spowolniona przemiana materii prowadzi zatem nie tylko do problemów z utrzymaniem odpowiedniej masy i temperatury ciała. Zgodnie z powyższym, ma ona również duży wpływ na problemy z cerą. Jest to jeden z najczęściej pojawiających się objawów charakteryzujących niedoczynność tarczycy. Wygląd twarzy chorego w tym przypadku zmienia się na skutek tak zwanego obrzęku śluzowatego. Obrzęk jest spowodowany nadmiernym gromadzeniem się tkanki łącznej wiotkiej w skórze. Przy obrzęku śluzowatym twarz sprawia wrażenie opuchniętej, a ruchy mimiczne ulegają stopniowemu ograniczeniu. W skrajnych przypadkach zgrubienie na powiekach i buzi może powodować zmianę całych rysów twarzy.

Kosmetyki przy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy a cera z problemami to kłopot, z którym zmaga się wiele kobiet. Dobór odpowiednich kosmetyków może jednak znacząco poprawić kondycję skóry. Uwagę powinny zwrócić przede wszystkim kremy zawierające składniki takie jak:

  • kwas hialuronowy – wiążąc wodę w naskórku, nawilża go,
  • mocznik – w niższych stężeniach wykazuje działanie nawilżające, natomiast w wyższych (powyżej 10%) dodatkowo działa keratolitycznie,
  • masło shea, ceramidy oraz naturalne oleje roślinne np. z awokado czy z migdałów – zmiękczają zrogowaciały i szorstki naskórek, odbudują warstwę lipidową wzbogacając ją w NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe),
  • NMF(naturalny czynnik nawilżający) m.in. kwas mlekowy.

Kremy takie dbają o odpowiednie nawilżenie i pomagają uszczelnić barierę ochronną skóry.

Wybierając produkty pielęgnacyjne powinno się również zwrócić uwagę na preparaty zmiękczające i natłuszczające. Dzięki nim cera jest bardziej świetlista i jędrna. Dobrze sprawdzają się również delikatne kosmetyki przeznaczone dla skór atopowych.

Unikać powinno się kremów przeciwstarzeniowych, zwłaszcza tych zawierających retinol. Należy również zrezygnować z peelingów gruboziarnistych, które mogą za bardzo podrażniać skórę twarzy.

Jeżeli niedoczynność tarczycy a cera z problemami spędza sen z powiek, warto skorzystać z pomocy lekarza, który pomoże dobrać odpowiednie preparaty pielęgnacyjne. Dobrze jest również przyjrzeć się bliżej ofercie warsztatów, które zwiększają świadomość na temat choroby. Specjalnie opracowane programy uczą, jak można poprawić swój stan zdrowia poprzez zmianę nawyków żywieniowych, aktywność fizyczną i wiele innych pozornie nieistotnych aspektów naszego życia.

Program Opanuj Hashimoto

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Wymagana zgoda
Dołącz do nas