11 lutego 2019

Menopauza u mężczyzn to w dalszym ciągu temat tabu w naszym społeczeństwie. Po części dlatego, że nie przebiega ona tak gwałtownie, jak u kobiet, a po części, ponieważ wielu mężczyzn po prostu neguje jej istnienie.

Niemówienie o problemie przekwitania u mężczyzn nie sprawia jednak, że go nie ma. Niezdrowa dieta, przewlekły stres i wieloletnie korzystanie z używek sprawiają, że coraz więcej panów pojawia się w gabinetach lekarskich z objawami andropauzy. I to dużo później niż powinni!

Czym jest menopauza u mężczyzn?

Męska menopauza, nazywana również andropauzą, to temat znany medycynie od lat. Pierwsze opisy męskiego klimakterium pojawiały się już w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Wtedy menopauza u mężczyzn była porównywana przez lekarzy do przekwitania u kobiet. Dzisiaj wiemy jednak, że andropauza i menopauza nie są pojęciami tożsamymi.

Kiedy mówimy o kobiecym klimakterium, mamy na myśli nieodwracalne zatrzymanie funkcji hormonalnych. Kobiety przestają miesiączkować i tracą zdolność zajścia w ciąże. Wejście w okres starości następuje u kobiet bardzo gwałtownie i wiąże się z szeregiem uciążliwych dolegliwości tj. uderzeniami gorąca, kołataniem serca, drażliwością, a nawet stanami depresyjnymi. W przypadku mężczyzn sprawa wygląda całkiem inaczej. Przede wszystkim andropauza nie powoduje zatrzymania funkcji płciowych. Mężczyźni mogą się co prawda skarżyć na mniejsze libido czy problemy z erekcją, jednak co do zasady większość z nich do późnej starości zachowuje zdolności reprodukcyjne.
Menopauza u mężczyzn powoduje spadek hormonu wzrostu, testosteronu, melatoniny, DHEA, estronu i estradiolu. Zmiany te mają natomiast bardzo powolny przebieg i są rozłożone w czasie, dlatego tak ciężko je rozpoznać.

Andropauza – objawy i leczenie

Zmiany hormonalne są przyczyną wielu dolegliwości o charakterze psychicznym i fizycznym. Mężczyźni tak samo jak kobiety mogą skarżyć się na stany lękowe, zaburzenia snu i apetytu, kłopoty z koncentracją, nadmierną potliwość i wiele innych. Menopauza u mężczyzn powoduje również wiele typowo fizycznych objawów, takich jak spadek masy mięśniowej, wzrost wagi, a nawet insulinoodporność czy nadciśnienie tętnicze. Nie są to dolegliwości, które kojarzą się z przekwitaniem, dlatego wielu mężczyzn mylnie utożsamia je z naturalnym procesem starzenia i nie zgłasza się po pomoc lekarską. Przez takie podejście mężczyźni skazują się na niepotrzebne cierpienie.

Nowoczesna medycyna ma wiele do zaoferowania mężczyznom, których dotknęła andropauza. Lekarz pierwszego kontaktu na podstawie badań krwi i wywiadu medycznego może zdiagnozować menopauzę u mężczyzn nawet na wczesnym etapie rozwoju. Terapia hormonalna umiejętnie połączona z leczeniem objawowym może znacząco poprawić jakość życia pacjenta. Mężczyźni, których dotknęła andropauza, mogą również skorzystać ze specjalnie opracowanych programów dietetycznych, warsztatowych i pielęgnacyjnych, które zwiększając ich świadomość na temat własnego ciała i procesów które w nim zachodzą, pomagają im przejść ten trudny okres.

Andropauza to nie wyrok!

Menopauza u mężczyzn jest naturalnym etapem w życiu każdego pana i nie powinno się traktować jej jak choroby. Dlatego tak ważna jest odpowiednia edukacja na temat tej przypadłości. Zwiększenie świadomości jest konieczne, żeby poprawić jakoś życia mężczyzn wchodzących w okres starości. Duże znaczenie ma również odpowiednia profilaktyka – zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna mogą znacząco opóźnić dolegliwości związane z męską menopauzą.
Mimo że o andropauzie mówi się z roku na rok coraz więcej, to jest jeszcze dużo do zrobienia w zakresie edukacji mężczyzn.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Wymagana zgoda
Dołącz do nas