16 stycznia 2019

Choroby tarczycy znacznie częściej dotykają kobiety. Niedoczynność, nadczynność, Hashimoto – zwykle mówi się o nich w kontekście pań. Ale mężczyźni również mogą cierpieć na schorzenia gruczołu tarczowego. Jakie są objawy? Kiedy możesz podejrzewać u siebie problemy z tarczycą? Hashimoto u mężczyzn a płodność – jaki jest związek?

Choroby tarczycy często utożsamiane są jako problemy głównie kobiece. Drażliwość, zmęczenie i skłonność do nastrojów depresyjnych u mężczyzn często zrzucane są na stres w pracy i nadmiar obowiązków. Problemy z przybieraniem na wadze wiąże się z nieprawidłową dietą. Jednak za tymi wszystkimi objawami mogą stać choroby tarczycy.

Objawy Hashimoto u mężczyzn

Hormony tarczycy odpowiadają za ogólne samopoczucie i poziom energii. Kiedy pojawiają się problemy z niedoczynnością tarczycy, diametralnie pogarsza się nastrój i brakuje siły do działania. Postawienie jednoznacznej diagnozy, że to Hashimoto u mężczyzn, jest trudne. Niestety panowie często zwlekają z wizytą lekarską, w wyniku czego objawy postępują, a pacjent czuje się coraz gorzej.

Jakie są objawy Hashimoto?

  • ciągłe uczucie zimna
  • szybko pojawiające się uczucie zmęczenia
  • sucha skóra, łamliwe paznokcie
  • depresja
  • problemy z koncentracją
  • problemy z utrzymaniem masy ciała
  • uczucie ucisku w szyi, pojawienie się wola

Dla panów najtrudniejszym do zaakceptowania objawem jest najczęściej spadek libido i trudności z seksem. Zaburzenia poziomu hormonów tarczycy mogą powodować niemal całkowitą utratę zainteresowania współżyciem, a kiedy pozostają nieleczone – nawet niepłodność!

Hashimoto u mężczyzn a płodność

Kłopoty z erekcją są częstym problemem u mężczyzn zmagających się z Hashimoto. Panowie zwykle nie zgłaszają się do lekarza wtedy, gdy odczuwają pogorszenie nastroju czy mają trudności z koncentracją. Dopiero kiedy pojawiają się dysfunkcje na tle seksualnym, szukają pomocy w gabinecie specjalisty lub w aptece. Sięgają wtedy zwykle po preparaty na erekcję, które tylko tymczasowo rozwiązują problem.

Hormony tarczycy mają kluczową rolę dla zdrowia układu płciowego i tym samym zachowania płodności. Regulują one wydzielanie androgenów, tym samym wpływając na jakość i ilość nasienia. Kiedy mężczyzna choruje na Hashimoto, poczęcie dziecka może być znacznie utrudnione. Dlatego warto pamiętać, że prawidłowa diagnoza, a następnie terapia i leczenie substytucyjne lewotyroksyną może rozwiązać problem i położyć kres kłopotom, również w sferze seksualnej.

Hashimoto – dieta

Hashimoto u mężczyzn to nie tylko leczenie hormonalne, ale też odpowiednia dieta. Nie różni się ona zbytnio od ogólnie przyjętych zasad zdrowego żywienia, jednak istnieje kilka zaleceń istotnych w chorobie Hashimoto. Dieta powinna być szczególnie zbilansowana pod względem dostarczania organizmowi odpowiednich ilości jodu, cynku i selenu. Pierwiastki te odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Dobrym źródłem jodu i cynku, a także selenu są tłuste ryby morskie i owoce morza.

Niedobory witaminy D również są bardzo popularne przy Hashimoto u mężczyzn (choć nie zapominajmy, że niedobory te dotyczą całej polskiej populacji). Podaż witaminy D z dietą to jedynie 20%. Ponieważ witamina ta jest syntetyzowana przez skórę, dlatego szczególnie jesienią i zimą, powinno się ją suplementować.

Hashimoto u mężczyzn jest rzadkie, jednak kiedy pojawia się chroniczne zmęczenie i uczucie zimna, warto jest zbadać tarczycę. Nieprzyjemne objawy, które towarzyszą chorobie mogą być łatwo zniwelowane, kiedy tylko włączona zostanie odpowiednia terapia. Tym bardziej, że istnieje też duży związek w temacie: Hashimoto u mężczyzn a płodność. Warto jest zadbać o siebie i wszelkie niepokojące objawy konsultować z lekarzem nie bagatelizując ich. Choroba to żaden wstyd!

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Wymagana zgoda
Dołącz do nas