zadzwoń
rezerwuj
messenger
Blog / Wypoczynek

23 09.2020

Ćwiczenia dla dzieci w domu

Ćwiczenia dla dzieci w domu

Nowoczesny i niestety siedzący tryb życia, a także brak wystarczającej ilości aktywności fizycznej w ciągu dnia to już nie tylko domena osób dorosłych. Najmłodsii  młodzież, coraz częściej większość czasu spędzają siedząc. Zarówno w szkolnych ławkach na lekcjach, na przerwach przed ekranami smartfonów i po szkole – przed komputerem. W pośpiechu dnia codziennego nie można nie zapominać jednak o zdrowej dawce ruchu. Ćwiczenia dla dzieci w domu pomagają kształtować dobre nawyki i wpływają na rozwój psychoruchowy, Jakie ćwiczenia ogólnorozwojowe będą dla niech najlepsze?

Czemu ćwiczenia dla dzieci w domu i aktywność fizyczna są tak ważne?

Aktywność fizyczna to jeden z najważniejszych aspektów życia dziecka. Poza zabawą na świeżym powietrzu, można włączyć jej elementy w domu. Domowa gimnastyka dla dzieci i pozostałe ćwiczenia ogólnorozwojowe  są szczególnie ważne, gdy kiedy dziecko nie ma możliwości wyjścia z domu. Warto również pamiętać o tym, że spacer z dzieckiem często jest niewystarczający, aby pobudzić całe ciało dziecko do ruchu. Temu najlepiej sprzyja gimnastyka dla dzieci.

Ćwiczenia dla dzieci w domu definiuje się jako aktywność fizyczną i pracę ciała z nieco większą intensywnością niż podczas zwykłej, codziennej aktywności. Dobrze dopasowane do wieku i możliwości motorycznych dziecka ćwiczenia dla dzieci w domu zwiększają tętno i temperaturę ciała, a także działają pozytywnie na mięśnie. Oprócz aktywności, rodzic powinien starać się zapewnić dziecku zbilansowaną, różnorodną dietę. w parze z aktywnością fizyczną daje ona dziecku optymalny, zdrowszy start w dalsze życie.

Ile ćwiczeń powinny wykonywać dzieci?

Dla dzieci w wieku od 5 do 18 lat ważne jest, aby wykonywały ćwiczenia ogólnorozwojowe –  aerobowe przez co najmniej 1 godzinę dziennie podczas zajęć wzmacniających mięśnie i kości. To co ważne – wspomniana 1 godzina nie może być rozłożona „na raty” w ciągu dnia. Ćwiczenia dla dzieci w domu powinny być nieco bardziej intensywne dla dzieci w wieku od 5 do 18 lat. Ich zakres i intensywność powinny być zawsze dopasowane do możliwości dziecka.

Jeśli dziecko ma mniej niż 5 lat powinno wykonywać co najmniej 3 godziny lekkich ćwiczeń dziennie. Mogą one być rozłożone w czasie na poszczególne etapy dnia. Tak naprawdę wystarczy około 30 minut zajęć ruchowych z dzieckiem co godzinę, aby uzyskać zalecany wynik.

Ćwiczenia dla dzieci w domu – jaki rodzaj ćwiczeń jest odpowiedni?

W interesie każdego rodzica, któremu zależy na zdrowym rozwoju swojego dziecka jest próba zminimalizowania czasu, jaki dzieci spędzają w pozycji siedzącej lub leżącej. U starszych dzieci czasami wystarczy zmniejszenie lub wykluczenie czasu spędzanego przed telewizorem, z tabletem itp. Z kolei u młodszych, ale już chodzących – zmniejszenie czasu spędzonego w wózku na spacerze kosztem pieszych spacerów.

Ćwiczenia dla dzieci w domu są inne niż dla dorosłych. Najmłodsi mogą uzupełniać codzienną ilość potrzebnych ćwiczeń grając w gry ruchowe i wykonując ćwiczenia ogólnorozwojowe. Może to być np:

  • Odbijanie łapanie piłki
  • Skakanie przez ułożone na podłodze kółeczka
  • Zabawy taneczne
  • Gra „w klasy” na domowej podłodze
  • Skakanie przez gumę zamocowaną do dwóch krzeseł
  • Skakanie na skakance
  • i wiele innych…

Pomysłów na zabawę połączoną z aktywnością fizyczną naprawdę jest wiele. Warto zainteresować się dostępnymi ćwiczeniami i dopasować je np. do predyspozycji lokalowych. Bardzo dobrym pomysłem jest również domowa gimnastyka dla dzieci. Rozciąganie i trening równowagi wpływają również na kształtowanie odpowiedniej postawy i zapobieganie ich wadom. Dobrym krokiem jest inwestycja np. coraz popularniejsze drabinki gimnastyczne z akcesoriami, które mocuje się w domu.

Istnieje wiele korzyści z ćwiczeń dla dzieci w domu. Najważniejszą jest wzmocnienie mięśni i kości, poprawa metabolizmu, a także poprawa zdolności motorycznych. Ponadto, ćwiczenia dla dzieci w domu wpływają na rozwój psychiczny dziecka. Poprawiają jego pewność siebie, pomagają mu rozładować nadmiar emocji i energii skumulowany w ciągu dnia. Zwiększają także poziom endorfin odpowiedzialnych za uczucie szczęścia… Czy czegoś więcej można chcieć dla zdrowia dziecka?

Czekamy na Twoją odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wyznacz trasę

Primavera Jastrzębia Góra

tel.: +48 58 774 45 51

ul. Rozewska 40-42

84-104 Jastrzębia Góra

Napisz do nas