zadzwoń
rezerwuj
messenger

DIETA ROŚLINNA

Spróbuj diety roślinnej. Nasi kucharze przygotują dla Ciebie smaczne i wartościowe posiłki, które odżywią Twój organizm.
Ich różnorodność, kolory, moc antyoksydantów nie tylko pobudzi Cię do życia i poprawi nastrój, ale i zainspiruje do dalszych zmian w Twoim stylu życia.
Rozsmakuj się w kompozycjach skomponowanych przez naszych dietetyków medycznych.

PRZEPIS NA TWOJE ZDROWIE

Dieta zdrowotna w Primaverze opiera się przede wszystkim na spożywaniu produktów roślinnych, zgodnie z zasadami diety wegańskiej.Model ten polega na całkowitej eliminacji wszytskich produktów odzwierzęcych, czyli mięsa, ryb, nabiału oraz jaj. Każdy posiłek jest serwowany do stolika, aby Twój posiłek był zawsze optymalnie zbilansowany i zawierał wszystkie potrzebne składniki.

Śniadanie

Przykładowe śniadanie: rozmarynowy pudding chia z malinami, chleb pełnoziarnisty , smalec z fasoli, ogórek kiszony, sałatka

Obiad

Przykładowy obiad: krem z gruszki i pietruszki, kotlety z batatów i soczewicy w sosie pomidorowo-paprykowym z ananasem, kasza gryczana, fasolka szparagowa

Kolacja

Przykładowa kolacja: sałatka z fenkułu i rukoli w sosie figowym, hummus dyniowy, chleb pełnoziarnisty. Smacznego

„Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”

Dieta roślinna wspomaga leczenie

x

Dieta bez mięsa

Prawidłowo zbilansowana dieta wegańska i wegetariańska  to modele żywieniowe korzystnie wpływające na stan zdrowia człowieka. Mogą odgrywać ważną rolę nie tylko w prewencji chorób cywilizacyjnych, ale także w ich leczeniu, m.in choroby niedokrwiennej serca , cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, a także niektórych rodzajów nowotworów (szczególnie raka jelita grubego). Zostało to potwierdzone przez Amerykańską Akademię Żywienia i Dietetyki.

więcej
x

DLACZEGO DIETA ROŚLINNA?

Obecnie spożywamy więcej pożywienia niż potrzebujemy do życia, zwłaszcza za dużo mięsa. Żywność bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego jest główną przyczyną wzrostu zachorowań na schorzenia wywoływane nadmiarem jedzenia, takie jak np. : choroby serca, rak czy cukrzyca. Otyłość jest również rezultatem źle zbilansowanej, hiperkalorycznej diety, ubogiej w produkty roślinne oraz braku aktywności fizycznej. Dotyka ona około miliard ludzi na całym świecie. Otyłość zwiększa ryzyko rozwoju innych ciężkich schorzeń: chorób układu mięśniowo-szkieletowego, chorób sercowo-naczyniowych oraz niektórych typów nowotworów, np. rak jelita grubego. Po przeprowadzeniu wielu badań wiemy, że rośliny obfitują w substancje ochronne przed różnymi rodzajami nowotworów. Przyszłość profilaktyki zdrowotnej i antynowotworowej wiąże się z dietą ukierunkowaną na roślinność. Pokarmy roślinne dodają nam energii, dają siłę i zapewniają jasność umysłu.

więcej
x

RAPORT WHO

Jedzenie mięsa jest tak samo niebezpieczne, jak palenie tytoniu. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), będąca jednostką Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przedstawiła najnowszy raport, w którym analizuje wpływ spożycia mięsa i jego przetworów na powstawanie nowotworów. Przetworzone mięso pod względem rakotwórczości znalazło się na jednej liście ze spalinami, niesławnym azbestem czy paleniem tytoniu. Jedzenie mięsa wyraźnie zwiększa szanse na podwyższenie poziomu stanu zapalnego w organizmie, który to może prowadzić do szeregu zarówno krótko i jak i długoterminowych konsekwencji zdrowotnych. Przewlekły stan zapalny powiązany jest z miażdżycą tętnic, zawałem serca, udarem mózgu, cukrzycą, chorobami autoimmunologicznymi i wieloma innymi problemami zdrowotnymi.

więcej

AUTORSKA DIETA PRZYGOTOWANA PRZEZ DIETETYKÓW MEDYCZNYCH MAGDALENĘ MACIEJEWSKĄ-CEBULAK ORAZ SANDRĘ CHRZANOWSKĄ OPARTA JEST NA METODACH NAJLEPSZYCH ŚWIATOWYCH LEKARZY I PROFESORÓW

T. Collin Campbell

Idealna dieta człowieka nazwana została przez Campbella dietą NOPR (nisko przetworzona dieta oparta na produktach roślinach). W praktyce oznacza to spożywanie produktów roślinnych w jak najmniej zmienionej formie – nisko przetworzone. Dieta ta powinna obfitować w warzywa, owoce, orzechy i pestki, rośliny strączkowe oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Unikać należy cukru, soli oraz olejów.

Caldwell Esselstyn

Lekarz i autor ponad 150 publikacji naukowych. W roku 1995 opublikował wyniki swojego długoterminowego badania dotyczącego wpływu odżywiania roślinnego na zatrzymanie i cofanie choroby wieńcowej u ciężko chorych pacjentów. W lipcu 2014 przedstawił przypadki 198 ciężko chorych uczestników badania, z chorobami układu krążenia. Podczas trwającego blisko 4 lata programu, 89% uczestników trzymających się wytycznych dr Esselstyna uniknęło 99.4% dalszych, poważnych zdarzeń sercowych.

DEAN ORNISH

To doktor, który stworzył pierwszy i póki co jedyny naukowo udowodniony holistyczny program leczenia chorób poprzez zmiany stylu życia, który został objęty powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym w USA – został dopuszczony do lecznictwa publicznego jako alternatywa dla klasycznych interwencji medycznych jak leki czy operacje. Polecana według niego dieta roślinna ma już udokumentowane tysiące sukcesów zdrowotnych.

wyznacz trasę

Primavera Jastrzębia Góra

tel.: +48 58 774 45 51

ul. Rozewska 40-42

84-104 Jastrzębia Góra

Napisz do nas