21 sierpnia 2023

Priobiotyki coraz bardziej interesują osoby, które chcą zadbać o swoje zdrowie poprzez właściwie odżywianie i wspomaganie pracy narządów wewnętrznych. Probiotyki a odchudzanie oraz zdrowie – czy to ma istotny związek? Czym tak naprawdę są probiotyki i dlaczego warto je wykorzystać w swojej diecie?

Czym są probiotyki?

Probiotyki to żywe drobnoustroje, które wykazują bardzo dobre działania na ludzki organizm. Ich głównym zadaniem jest odbudowanie flory bakteryjne, którą mogły uszkodzić różne infekcje bakteryjne, złe odżywianie lub przyjmowane antybiotyki. Wśród probiotyków znajdziesz m.in. bakterie kwasu mlekowego, szczepy drożdży lub kultury pleśni. Choć nie brzmi to szczególnie zachęcająco, to wszystkie te składniki mają wspaniały wpływ na organizm i potrafią znacząco wspomóc go w codziennym funkcjonowaniu.

Korzyści płynące z korzystania z probiotyków

Najczęściej wymienianą zaletą probiotyków jest poprawa szczelności jelit i ochrona ich przed szkodliwymi bakteriami, przez co zapobiegają zakażeniom jelitowym. Mogą również złagodzić objawy nietolerancji laktozy, wyrównać poziom pH w żołądku oraz pomóc w syntezie przeciwciał, co ma znaczący wpływ na zwalczanie drobnoustrojów. Probiotyki są szczególnie wskazane dla osób z infekcjami dróg oddechowych, dróg moczowych i intymnymi, cierpiących na biegunki oraz dotkniętych zespołem jelita wrażliwego.

Probiotyki a odchudzanie

W ciągu ostatnich lat przeprowadzono liczne badanie na temat „probiotyki a odchudzanie”. Wyniki tychże badań szczególnie zainteresują osoby, które chciałyby zrzucić zbędne kilogramy w bezpieczny sposób.

Podczas badań naukowcy doszli do wniosku, że wiele szczepów bakterii ma korzystny wpływ na utratę masy ciała. Z kolei stan zubożenia flory bakteryjnej (któremu zapobiegają właśnie probiotyki) może wręcz przyczyniać się do dalszego tycia. Probiotyki wykazują silne właściwości metaboliczne i ochronne. Mogą przyczynić się do poprawy metabolizmu, redukcji ilości kwasów tłuszczowych oraz zmniejszenia ilości kalorii wchłanianych przez jelita. Z tego względu wspierają nasze zmagania w osiągnięciu wymarzonej sylwetki.

Probiotyki są dostępne w różnych suplementach oraz wielu składnikach spożywczych stosowanych na co dzień. W przypadku suplementów diety najważniejsze to korzystać z nich zgodnie z zaleceniami producenta. Wówczas mogą przynieść świetne efekty i przy okazji nie ucierpisz przez ewentualne przedawkowanie. Istnieją również leki z probiotykami. Ich zaletą jest gwarancja, że żywe mikroorganizmy się w nich znajdują. Wadą z pewnością cena i konieczność pamiętania o regularnym przyjmowaniu kapsułki. Mimo to odpowiedź na pytanie „probiotyki a odchudzanie – czy to naprawdę ma sens?” brzmi… TAK.

Naturalne probiotyki a odchudzanie

Oprócz gotowych suplementów istnieją probiotyki naturalne, które znajdują się w powszechnie dostępnych produktach spożywczych. Dzięki temu nie tylko nie są one tak kosztowne, ale również smaczne i stanowią dobre uzupełnienie codziennej diety. W jakich produktach możesz spodziewać się probiotyków?

Różne kiszonki

Kiszonki, takie jak ogórki kiszone, zakwas z buraków czy kiszona kapusta, zawierają wiele witamin, które z pewnością wesprą Cię w bezpiecznym odchudzaniu. Dodatkową zaletą kiszonek jest to, że możesz je łatwo przygotować samodzielnie w domu. Z kolei probiotyki w nich zawarte skutecznie poprawiają trawienie i likwidują toksyny z organizmu. W dodatku spokojnie możesz po nie sięgać nawet codziennie.

Przetwory mleczne

Probiotyki znajdują się również w przetworach mlecznych. Przede wszystkim możesz się ich spodziewać w produktach kwaśnych: kwaśne mleko, jogurty (zwłaszcza naturalne), maślanki, kefiry, a nawet sery. Co ciekawe, probiotyki znajdują się też w produktach sojowych, np. mleku sojowym albo tofu.

Ocet jabłkowy na odchudzanie

Ocet jabłkowy na odchudzanie? To jak najbardziej możliwe. Ocet jabłkowy nie tylko wspiera redukcję wagi, ale również zapobiega nowotworom gardła, wspomaga leczenie cukrzycy i zapobiega różnym infekcjom. Jednak by mógł on faktycznie wpłynąć na odchudzanie, należy przyjmować go regularnie. Ocet jabłkowy przede wszystkim ciała łagodnie i efektywnie, co pozwala na zrzucenie wagi w bezpiecznym tempie. Mimo to pierwsze efekty można zauważyć bardzo szybko. Dzięki zawartym w nim składnikom ocet wpływa na pozbycie się nadmiaru wody z tkanek, przyspieszenie rozpadu tłuszczu i utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu. Ma nawet zdolności przyspieszania całej przemiany materii. Ocet jabłkowy na odchudzanie to środek bardzo skuteczny, a odpowiednio dawkowany również w pełni bezpieczny.

Probiotyki to zbawienne składniki w walce z nadwagą i infekcjami, dlatego nie bój się z nich korzystać. Jeśli akceptujesz kwaśniejsze smaki, możesz spożywać produkty zawierające te wspaniałe mikroorganizmy. Pamiętaj jednak, że probiotyki nie zastąpią odpowiedniej ilości snu, ruchu lub prawidłowej diety. Potraktuj je najlepiej jako uzupełnienie Twojej walki o wymarzoną sylwetkę i zdrowie. Powodzenia!

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Wymagana zgoda
Dołącz do nas