2 marca 2021

Aktualnie wychowanie dziecka znacząco różni się nie tylko od metod wykorzystywanych 100 czy 200 lat temu, ale nawet dwie dekady wcześniej. Dlaczego? Jest to wpływ przede wszystkim zmian kulturowych, ale także rosnącej świadomości społeczeństwa na temat metod wspierania rozwoju maluchów. Współcześni rodzice nie zastanawiają się już „jak nie krzyczeć na swoje dziecko”. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że przemoc (także psychiczna) w dłuższej perspektywie nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. W Internecie możemy znaleźć zagorzałe dyskusje zarówno zwolenników, jak i przeciwników bezstresowych technik radzenia sobie z dziećmi.

Wychowanie i różne etapy rozwoju dziecka

Według badań odpowiednie, dobre wychowanie szczególnie podczas pierwszego roku życia ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju psycho-fizycznego dziecka. Dlatego tak ważne jest to, aby przez dwanaście miesięcy od narodzin wytworzyć wokół malucha aurę bezpieczeństwa, w której będą spełniane jego potrzeby. Psychologowie i specjaliści od dobrego wychowania podkreślają, że rodzice nie powinni absolutnie niczego odmawiać dzieciom w tym okresie. Czas ten w życiu niemowlęcia rzeczywiście powinien więc być w 100% bezstresowym wychowaniem. Czy jednak da się uniknąć negatywnych emocji, kiedy młody człowiek staje się coraz bardziej świadomy?

Rodzice muszą dokładnie przemyśleć swoje metody wychowawcze, jak nie krzyczeć na swoje dziecko i w jaki sposób się z nim komunikować. Oczywiście część wymagań będzie dla malucha zupełnie niezrozumiałych, na co z pewnością zareaguje płaczem, złością lub inną emocją. Ważne jest jednak to, aby opiekunowie w takim okresie umieli w sposób zdecydowany stawiać mu granice. Pomóc w tym mogą specjalistyczne książki, kursy, a także wizyty u specjalistów. Prawidłowe bezstresowe wychowanie wcale nie jest bowiem takie bezstresowe zarówno dla rodziców, jak i dziecka.

Bezstresowe wychowowanie – co to właściwie oznacza?

Bezstresowe wychowanie to termin, który powinien być rozpatrywany bardzo szeroko. Nie chodzi tutaj o uniknięcie stresu w ogóle, ponieważ jest to niemożliwe. Ta idea dobrego wychowania stoi natomiast w kontrze do wątpliwych metod polegających na okazywaniu negatywnych emocji wobec malucha. W skrajnych przypadkach także niezaspokajaniu jego potrzeb oraz negowaniu wartości. Polega natomiast na wytrwałym pokazywaniu i tłumaczeniu określonych zachowań mających stać się elementem życia młodego człowieka. To również pozwalanie na samodzielność, uczenie się na własnych błędach. Rodzic, który zastosuje te kilka prostych zasad z pewnością nie będzie musiał często zastanawiać się „jak nie krzyczeć na swoje dziecko”. Jednocześnie z pewnością zyska uznanie w oczach tego małego człowieka, a dobre wychowanie zaprocentuje na całe życie.

Dobre wychowanie nie jest proste

Takie wychowanie dziecka rodzi jednak pewne zagrożenia. Wielu rodziców może odczytywać je jako przyzwolenie maluchowi na każdą aktywność czy brak stawiania granic. Może to prowadzić do wychowania dziecka na osobę bezradną, roszczeniową, egoistyczną lub nieszanującą innych. Dlatego tak ważne jest to, aby w warunkach kontrolowanych pozwalać maluchowi na odkrywanie świata, podejmowanie decyzji i odpowiedzialności za ich skutki. Kiedy natomiast pojawią się negatywne emocje, wówczas należy zastanowić się jak nie krzyczeć na swoje dziecko, a spokojnie wytłumaczyć mu co wolno, a czego nie wolno. Z pewnością takie działania zostaną uznane za dobre wychowanie bez zbędnej dawki stresu.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Wymagana zgoda
Dołącz do nas