zadzwoń
rezerwuj
lokalizacja
Blog / Zdrowie

09 06.2018

Detox – suplementy oczyszczające organizm

Suplementy oczyszczające organizm

Suplementy oczyszczające organizm to modny temat, który raz na jakiś czas (zazwyczaj w okolicy różnych świąt) przebija się do świadomości konsumentów ze zwiększona mocą rażenia. Producenci chemicznych tabletek bombardują wówczas reklamami nowych preparatów, które w magiczny sposób mają oczyścić organizm z toksyn i pozwolić bez wyrzutów sumienia jeść jeszcze więcej. Z drugiej strony coraz częściej słychać głosy krytyki, według których suplementy oczyszczające organizm są nieskuteczne, a nawet mogą być niebezpieczne. W chaosie informacyjnym łatwo się zagubić i podjąć złą decyzję.

Zanim zdecydujesz się na detox, warto dowiedzieć się więcej na temat rodzajów suplementów i ich skuteczności.

Tabletki oczyszczające organizm

Mimo że suplementy diety zgodnie z prawem nie są lekami, tylko produktami spożywczymi, to najczęściej można je kupić w aptekach. Znajduje się tam cały szereg różnorodnych preparatów wspierających oczyszczanie organizmu. Najczęściej są to produkty na bazie ziół, owoców czy nasion, których unikalne właściwości mają przyśpieszać detox i dawać szereg innych korzyści zdrowotnych. Dużą popularnością cieszą się tabletki z wyciągiem z ananasa i jabłek, proszek z alg morskich, czy kapsułki z jęczmienia.

Tabletki oczyszczające organizm zwykle posiadają wysoką zawartość wyizolowanych substancji aktywnych, których dostarczenie do organizmu wraz z pożywieniem byłoby niemożliwe. Problem polega jednak na tym, że ludzki organizm nie jest w stanie przyswoić tak wysokich dawek substancji aktywnych. Większość z nich jest wydalana z organizmu, przez co nie czerpie się wcale dodatkowych korzyści z przyjmowania takich preparatów.

Naturalne suplementy oczyszczające organizm

Na rynku dostępnych jest również wiele suplementów pochodzenia naturalnego, które polecane są podczas oczyszczania organizmu. Detox wspierają m.in. zielona herbata, sok z brzozy czy napar ze skrzypu polnego lub mięty pieprzowej. Mają one przede wszystkim działanie moczopędne i przeczyszczające. Naturalne suplementy oczyszczające organizm mogą wspierać oczyszczanie organizmu, jednak skuteczny detox nie powinien opierać się wyłącznie na nich. Długotrwałe zażywanie takich substancji może bowiem prowadzić do problemów z trawieniem i do odwodnienia.

Oczyszczanie organizmu – podejście kompleksowe

Podchodząc do detoxu na poważnie, powinno się zdać sobie sprawę z tego, że sukcesu nie zagwarantują żadne modne tabletki oczyszczające organizm ani nawet naturalne suplementy oczyszczające organizm. Można oczywiście używać ich do wspierania procesu detoksykacji organizmu, ale powinno się stosować je z rozwagą i ze świadomością ewentualnych skutków ubocznych.

Aby oczyszczanie organizmu z toksyn było skuteczne, należy podejść do tego w sposób kompleksowy tzn. zadbać nie tylko o to, co się spożywa, ale również o odpowiednią aktywność fizyczną. Warto też przyjrzeć się bliżej metodom polecanym przez lekarzy np. metodzie zasadowej pielęgnacji ciała doktora Petera Jentschury. Taką detoksykację można bez przeszkód przeprowadzić samodzielnie w domowym zaciszu lub jeżeli chce się podejść do tematu w bardziej profesjonalny sposób – skorzystać z pomocy specjalistów, np. podczas wczasów zdrowotnych nad morzem.

 

Z warsztatów detoksykacyjnych najwięcej wyniosą osoby, które chciałyby prowadzić zdrowszy tryb życia na co dzień, ale nie do końca wiedzą jak zmienić dotychczasowe nawyki.

Czekamy na Twoją odpowiedź

wyznacz trasę

Primavera Jastrzębia Góra

tel.: +48 58 774 45 51

ul. Rozewska 40-42

84-104 Jastrzębia Góra

Napisz do nas