4 listopada 2021

Jak leczyć chroniczne zmęczenie, a może ważniejsze – jak do niego nie dopuścić? Natłok zajęć, problemy osobiste, standardowe, domowe obowiązki. Dokładając do tego chęć znalezienia dla siebie czasu na przyjemności i… doba jest za krótka. Osłabienie, senność i zmęczenie to codzienność znacznej populacji. Nic dziwnego, że tak wiele osób szuka sposobów, aby sobie pomóc.

 

Zespół chronicznego zmęczenia

Brak energii, drżenie mięśni oraz ból ciała to objawy zmęczenia fizycznego. W głównej mierze występuje po intensywnym wysiłku i braku odpoczynku. To chyba najczęściej występujący rodzaj zmęczenia. A słysząc, że ktoś tak się czuje, co na zmęczenie wtedy radzimy? –„Odpocznij!” Jednak takie uczucie może także pojawiać się w sferze emocjonalnej albo psychicznej. W takim przypadku samo „wyspanie się” czy relaks na kanapie nie wystarczy. Pojawia się brak motywacji, rozkojarzenie, apatia. Przewlekłe zmęczenie (czyli inaczej zespół chronicznego zmęczenia) to natomiast sytuacja, kiedy zwykły odpoczynek już nie pomaga.

Presja niszczy zdrowie

Chroniczne zmęczenie przyczyny ma oczywiste i występuje zazwyczaj u osób młodych. Najczęściej są to ambitne kobiety, w wieku 30 – 35 lat, które dążą do pogodzenia sukcesów zawodowych z życiem prywatnym. Narzucanie sobie presji bycia „dobrą” partnerką, mamą, pracownicą, przedsiębiorczynią negatywnie odbija się na zdrowiu. Ciężko jest odpuścić, spojrzeć na siebie wyrozumiałym wzrokiem, przestać porównywać się do innych. I jak nie być zmęczonym, jeśli wymagania wobec życia oraz wobec siebie samych stale rosną? Niestety trzeba pamiętać również o tym, jak to wpłynie na nasze zdrowie, samopoczucie, zadowolenie z życia. Chociaż krótkotrwałe zmęczenie nie jest dotkliwe dla naszego organizmu, ciągłe zmęczenie i osłabienie jest bardzo szkodliwe.

Objawy chronicznego zmęczenia

Jak rozpoznać, że przekroczyliśmy już poziom dopuszczalnego zmęczenia? Przede wszystkim jest to brak energii do wykonywania podstawowych czynności. Nie mamy ochoty na jedzenie, zaniedbujemy proste obowiązki, jesteśmy rozdrażnieni. Nasze relacje z innymi pogarszają się, nie znajdujemy czasu na spotkania i inne przyjemności. Towarzyszy nam obniżenie nastroju i ciągła senność. Przyczyny to nadmierna ilość zadań do wykonania, za duże tempo życia. Niebezpiecznie robi się, gdy ciało zaczyna upominać się o odpoczynek bardziej wyraźnie. Nieustanny ból głowy, drżenie rąk, kołatanie serca, a w alarmujących przypadkach – ataki paniki. Wtedy objawy chronicznego zmęczenia można już łatwo zauważyć i zdecydowanie nie można ich ignorować. Bagatelizowanie swojego stanu, może prowadzić do długotrwałego leczenia, a nawet do zagrożenia życia.

Jak uniknąć przykrych konsekwencji?

Dobrą praktyką jest planowanie zadań i racjonalne wyznaczanie sobie celów. Nie jest to łatwe, szczególnie gdy mamy wobec siebie duże oczekiwania. Trzymanie się codziennego planu, pozwoli określić ramy działania, a zrealizowanie go – da satysfakcję. W uniknięciu przewlekłego zmęczenia pomoże też konkretne rozpisanie sobie małych kroków do osiągnięcia celu. Duże, oddalone w czasie projekty wydają się pracochłonne, a to wprowadza ciągłe zmęczenie i osłabienie (głównie psychiczne). W swoich planach, niezbędne jest pamiętanie o czasie tylko dla siebie i tym przeznaczonym na relaks. Regularna odskocznia od wymagających zadań to podstawa profilaktyki zespołu chronicznego zmęczenia.

Sposób na zmęczenie

Najprostszymi sposobami na uczucie osłabienia, senności i zmęczenia jest oczywiście odpoczynek. Dobry jakościowo sen o odpowiedniej długości to jedna z najlepszych, naturalnych metod. Organizm ma ogromne możliwości regeneracyjne, które w głównej mierze dzieją się właśnie w nocy. Jeśli nie dostarczymy mu takiej okazji, bardzo szybko odczujemy brak energii. Ważny jest również odpoczynek w ciągu dnia – zazwyczaj mamy na to czas w godzinach wieczornych. Proste sposoby jak nie być zmęczonym, to nawet godzina poświęcona na przeczytanie książki, spacer, dłuższą kąpiel, medytację i ćwiczenia oddechowe. Raz na kilka miesięcy dobrze jest zorganizować wyjazd poza miejsce zamieszkania. Już 3 dni pomogą nam w nabraniu dystansu do obecnych zadań, pozwolą oderwać myśli od niekończących się zadań do wykonania. Dużą popularnością w kontekście skutecznych sposobów na zmęczenie cieszą się wyjazdy na łono natury. W szczególności nad morze, w otoczenie gór, lasów, urokliwych krajobrazów. Ciągłe zmęczenie i osłabienie mają tam duże szanse, aby zmniejszyć swój niekorzystny wpływ na samopoczucie.

Gdy proste metody nie działają

Niestety, w pewnym momencie przewlekłe zmęczenie nie jest tak łatwe do zażegnania. Wiele osób szuka wtedy suplementów, aby wzmocnić organizm od środka i zlikwidować ciągłe zmęczenie. Jakie witaminy mogą nam pomóc? Będą to głównie witaminy z grupy B, żelazo, witamina D i C. Najlepiej wprowadzić zmiany w swojej codziennej diecie, spożywać zbilansowane posiłki, oparte na warzywach, zdrowych tłuszczach, roślinach strączkowych, rybach. Nie można pominąć także możliwości udania się po poradę i pomoc do psychologa lub psychoterapeuty. Terapia polegająca na otwartej rozmowie, pozwala spojrzeć na siebie z innej perspektywy i często znaleźć głębszą przyczynę wyniszczającego nas postępowania.

Jak leczyć chronicznie zmęczenie? Najlepiej kompleksowo, ale nie narzucać sobie przez to kolejnej presji! W tym przypadku również warto zastosować metodę małych, ale skutecznych kroków. 

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Wymagana zgoda
Dołącz do nas